Zawód – ASTRONOM
Uczniowie klasy szóstych na lekcjach geografii zdobywali wiedzę z zakresu astronomii i fizyki. Dowiedzieli się, czym jest Układ Słoneczny, poznali planety oraz inne ciała niebieskie, które krążą wokół Słońca. Młodzież miała okazję wcielić się w rolę ASTRONOMA –odkrywając tajemnice Wszechświata poprzez przygotowanie w ramach projektu modelu przestrzennego Układu Słonecznego.
Wykonane przez uczniów prace były bardzo różnorodne, ciekawe i starannie wykonane. Kreatywność w podejściu do zadania budzi podziw i zachwyt. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, za co dziękujemy i GRATULUJEMY!
Opiekunowie: M. Narkiewicz, B. Żołnowska
Zawód – POLICJANT
Uczniowie na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej mieli okazję wcielić się w rolę POLICJANTA.
Uczniowie dowiedzieli się, co trzeba zrobić żeby zostać policjantem, na czym polega praca i jakie są zalety wykonywania tego zawodu. Dzieci śpiewały piosenki oraz uczestniczyły w zabawie detektywistycznej – wykonywania odcisków palców.
A. Skomórska
I chemik jest doradcą zawodowym!
W listopadzie 2023r. na lekcji chemii uczniowie klas VIII mieli okazję zapoznać się z zawodem chemika, przeprowadzając eksperymenty chemiczne i pokazy.
Opiekun: S. Banachowicz
Rękodzieło wyrobów włókienniczych – warsztaty szydełkowania
W warsztatach szydełkowych brały udział uczennice z klas: 4b, 2b, 4a, 8b. W ramach zajęć pozalekcyjnych dziewczynki uczyły się podstaw szydełkowania, próbowały wykonać proste robótki szydełkowe – bransoletki, zakładki do książki. Zainteresowanie było bardzo duże, więc w planach są kolejne zajęcia, także dla uczniów z innych klas. Był to miło spędzony czas, okazja do integracji między klasami. Dziewczynki rozwijały swoje umiejętności manualne i poznały ciekawy sposób spędzania wolnego czasu.
Fryzjer i Dzień Szalonych Fryzur
W ramach zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski w dniach 18 – 22 marca szalonego wiosennego tygodnia, uczniowie chętnie włączyli się do wspólnej zabawy, wykazując się przy kolejnych zadaniach dużą kreatywnością.
Na szczególne uznanie zasługują Ci, którzy wykazali się pomysłowością przy tworzeniu fantazyjnych nakryć głowy oraz niezwykłych fryzur. W konkursie na najbardziej szalone i oryginalne nakrycie głowy przyznano następujące miejsca: 1 miejsce – klasa IVa, 2 miejsce – klasa IIIb, 3 miejsce – klasa VIIa.
Dziękujemy wszystkim za włączenie się do wspólnej zabawy! Trzeba przyznać, że był to ciekawy i zabawny czas, który trzeba koniecznie powtórzyć.
Warsztaty kulinarne
19 kwietnia uczniowie klasy VI a uczestniczyli w kolejnych warsztatach realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Smacznie, zdrowo z kulturą i pomysłowo”.
Dziś świetlica szkolna zamieniła się w pracownię kulinarnych talentów. Uczniowie odkryli swoje zdolności kulinarne, przygotowując kisiele i budynie z naturalnych produktów.
Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie kulinarne wytwory są nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze od produktów gotowych.
Zachęcamy wszystkich do tworzenia własnych, zdrowych deserów.
Początkujący chemik
Uczniowie klasy 1b uczestniczyli w warsztatach chemicznych prowadzonych przez Pana Andrzeja Jędrzejczuka, ojca jednej z uczennic. Dzieci poznały nazwy i zasady korzystania ze sprzętu laboratoryjnego. Wszyscy samodzielnie wykryli skrobię w warzywach, owocach i pieczywie, za pomocą reakcji chemicznej wytworzyli dwutlenek węgla. Okazało się, że można wykonać tęczę na talerzu za pomocą kolorowych cukierków, ale wszyscy stwierdzili, że niestety nie jest to zdrowe dla organizmu człowieka. Dużo radości sprawiły „gumowe” jajka. Ten eksperyment pokazał, co dzieje się ze związkiem wapnia pod wpływem kwasu. Pierwszaki wysnuły wniosek, że nie wszystko co kolorowe, gazowane korzystnie wpływa na ich zdrowie i rozwój. Najwięcej radości wzbudziła samodzielnie wykonana ciecz nienewtonowska wykonana z dużej ilości skrobi i wody, która twardniała pod wpływem szybkiego ruchu lub uderzenia, a stawała się płynem, gdy dzieci próbowały ją wolno mieszać.
Uczniowie zgodnie stwierdzili , że taka zabawa , to najlepsza nauka.
Zapoznanie z zawodem kucharza, dietetyka
Opiekunowie: p. M. Woźniak, p. I. Przybylska
Miasteczko zawodów w klasach I-III
Zapoznanie z zawodem meteorologa
Ogródek to nasza żywa pracownia, w której możemy prowadzić ciekawe badania, eksperymenty, obserwacje, gdzie uczeń ma zapewniony kontakt z przyrodą.
Zapraszamy wszystkich na krótki film instruktażowy dotyczący wyposażenia naszego szkolnego ogródka.
Opiekunowie: p. B. Żołnowska, p. M. Narkiewicz
Doradztwo zawodowe w klasie 1b
Warsztaty z robotyki w klasie 2b
Zawód CUKIERNIK na lekcji edukacji wczesnoszkolnej w klasie I
W ramach programu „Doradztwa zawodowego” uczniowie klasy I C zostali zapoznani z zawodem cukiernika. Dzieci poznawały etapy pieczenia pierników. Każdy uczeń samodzielnie ozdabiał wypieki za pomocą cukrowych pisaków. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wcielili się w rolę cukiernika.
Wychowawca: Renata Dymek
Lekcja aktorstwa na lekcji geografii
Rozwijamy wyobraźnię i szkolimy pamięć!…
Uczniowie klasy Va na lekcji geografii wcielili się w rolę Podhalan i zaprezentowali cechy charakterystyczne dla kultury tego regionu: gwarę góralską, stroje ludowe oraz kuchnię. Wykorzystanie na lekcji elementów gry aktorskiej umożliwiły rozwijanie umiejętności aktorskich i zdolności współpracy. Lekcja pokazała, że wśród naszych uczniów mogą być przyszli aktorzy.
Opiekun: Beata Żołnowska
Geografia – zawód PROJEKTANT
Uczniowie klas V w ramach lekcji geografii przygotowali w postaci rysunku lub modelu przestrzennego projekty zagospodarowania terenu wokół szkoły. Wszystkie prace były wykonane na wysokim poziomie, zaskakiwały techniką wykonania i pomysłowością. Nasi młodzi projektanci zaproponowali: plac zabaw z siłownią, ściankę wspinaczkową, kort tenisowy, powiększone boisko, skwer z ławeczkami i rabatkami, miejsce piknikowe, ścieżkę spacerową, kino, basen oraz skate park. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie.
Opiekun: Beata Żołnowska