SP BIELSK

Fundusz Grantowy dla Płocka

PLOT

Szkoła Promująca Zdrowie
Aktywna Tablica
Bezpieczeństwo w sieci

Mistrzowie kodowania
Zachowaj trzeźwy umysł
Lepsza Szkoła
Z galerii

logo muchomorki


Betlejemskie Światło Pokoju 2019

Harcerze z WDH Światowcze z Bielska kolejny raz wzięli udział w rajdzie na Słowację po Betlejemskie Światło Pokoju.

W piątek 13 grudnia zebraliśmy się w Płocku na zbiórce, aby wyruszyć w podróż po BŚP na Słowację. Zakwaterowanie mieliśmy w Białym Dunajcu. Tego samego dnia, w piątek, po obiedzie, wyruszyliśmy do Zakopanego. Wjechaliśmy na Gubałówkę, podziwialiśmy piękne widoki polskich gór. Po zakupach i zwiedzaniu Krupówek wróciliśmy do pensjonatu.

Kolejnego dnia, w sobotę 14 grudnia wczesnym rankiem wybraliśmy się na Słowację, aby zwiedzać średniowieczny Orawski Zamek. Piękne komnaty wywarły na nas duże wrażenie. Z przyjemnością można było posłuchać języka przyjaciół z zagranicy.   Po zwiedzaniu ruszyliśmy zwiedzać miasto  o nazwie Liptovský Mikuláš. Po posiłku, późnym wieczorem, wróciliśmy do Polski.

W niedzielę, czyli trzeciego dnia naszej harcerskiej wyprawy, po śniadaniu pojechaliśmy do Zakopanego, aby w Sanktuarium Matko Bożej na Krzeptówkach przyjąć z rąk skautów słowackich Betlejemskie Światło Pokoju – cel naszej wyprawy. Przepiękna msza prowadzona w dwóch językach, pieśni harcerskie i niezwykły nastrój sprawił, że to wydarzenie było niezwykłe. Tegoroczne hasło BŚP brzmi: Światło daje moc. Obdarzeni tą mocą i tym światłem z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, które jest symbolem przychodzącego Boga, miłości, pojednania i radości z niecierpliwością oczekujemy Świąt Bożego Narodzenia, a światło, które przywieźliśmy przekażemy mieszkańcom naszej gminy, aby w każdym domu zajaśniał blask płomienia, który jednoczy i ogrzewa nasze serca.

Czuwaj!


Mikołajkowy złaz zuchowy w Łęgu

30 listopada (sobota) w Łęgu Probostwie odbył się mikołajkowy złaz zuchowy. Udział w tym wydarzeniu wzięły zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Bielsku.

Na miejsce zbiórki, do szkoły w Łęgu, dotarliśmy na godzinę 9.00. Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny. Każda drużyna dostała mapę i w określonej kolejności wyruszyliśmy na grę terenową. Patrole harcerzy z Łęga stały w różnych miejscach na teranie miejscowości, jednak nie było trudno trafić dzięki mapie i zdolnościom orientacji w terenie.  Każdy partol miał dla nas zadanie. Niektóre dotyczyły zapamiętywania tekstu o Mikołaju, inne dotyczyło rozpoznawania smaków. To zadanie było szczególnie ciekawe, gdyż nie tak łatwo rozpoznać nazwy świątecznych przypraw z zamkniętymi oczami. Jeszcze inne dotyczyło wykonywania na czas papierowego łańcucha na choinkę.

Po skończonym złazie wróciliśmy do szkoły, jednak to nie był koniec zadań, z którymi przyszło nam się zmierzyć.  Po krótkim odpoczynku,  śpiewach zuchowych i świątecznych piosenek, przyszedł czas na ciepły posiłek. Ostatnim zadaniem było stworzenie zimowego krajobrazu na dużym brystolu jedynie przy użyciu różnej wielkości  kółek z białego papieru. Prace wszystkich uczestników złazu były przepiękne.  Na koniec nastąpiło podsumowanie złazu. Pod dowództwem druhny Izy zdobyliśmy drugie miejsce i otrzymaliśmy cenną nagrodę.

Ten wyjątkowy czas spędzony w towarzystwie zuchów i harcerzy z naszego hufca i mikołajkowych czapeczek, przybliżył nam nadchodzący okres świąt Bożego Narodzenia- magicznego czasu, pełnego radości, miłości i uśmiechu.

Czuwaj!


PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

Zuchy i harcerze z Bielska odwiedzili cmentarz.

Pierwszy listopada to święto pełne zadumy i refleksji. To czas modlitwy i odwiedzenia na cmentarzach zmarłych, lecz nie tylko tych najbliższych, ale także tych, którzy polegli na terenie naszej ojczyzny. Zuchy z GZ Muchomorki oraz harcerze z WDH Światowicze także w tym roku pamiętali o tych, którzy spoczywają na bielskim cmentarzu. Druhna opowiadała o pomniku żołnierzy, mogliśmy zapalić znicze i chociaż przez chwilę pomodlić się.

Czuwaj!


Niezwykła uroczystość harcerska

W niedzielę 20 października 2019r. w Sikorzu miało miejsce niezwykle podniosłe wydarzenie. Nie zabrakło zuchów i harcerzy z Bielska.

Harcerze i zuchy z całego Hufca Mazowsze Płock zebrali się na uroczystej  mszy świętej w miejscowości Sikórz. Tego dnia odbyło się niezwykłe wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci – nadanie sztandaru dla płockiego hufca. Podczas mszy świętej został pobłogosławiony nowy symbol naszego hufca.  Harcerki śpiewały piękne piosenki harcerskie w rytm gitary, a msza święta zakończyła się tradycyjną modlitwą harcerską. Potem wszyscy członkowie ZHP i zaproszeni goście udali się do pobliskiej szkoły, gdzie odbył się uroczysty apel. Stojąc w kręgu czekaliśmy na oficjalną prezentację sztandaru. Ów symbol został przekazany na ręce komendanta naszego hufca harcmistrza Adama Wenklera. Od tej pory sztandar hufca nosi imię Szarych Szeregów. Ze skupieniem słuchaliśmy przemowy poszczególnych gości oraz historii tych, którzy będąc harcerzami, walczyli o naszą wolność. Szare Szeregi to wzór męstwa i odwagi ludzi, którzy nie bali się walczyć za wolną Polskę. Jesteśmy dumni, że hufiec otrzymał sztandar z takim imieniem.

Po skończonej uroczystości przyszedł czas na tradycyjne harcerski poczęstunek – zupę grochową.

Czuwaj!


Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej

Dzieci z Gromady Zuchowej „Muchomorki” oraz Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Światowicze” wzięły udział w I Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Turystycznej zorganizowanej przez Szkołę Podstawową im. Bohaterów Września 1939r. Zuchy reprezentowała Amelia Tomczak z klasy IVB, a w imieniu harcerzy zaśpiewały Magdalena Klekowicka i Eliza Bilicka z klasy VA oraz Wiktoria Wilamowska z klasy VB.


DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BIELSKU – 22.02.2019r.

W ubiegły piątek  zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Bielsku świętowali z okazji harcerskiego święta. W rocznicę urodzin założyciela skautingu, Roberta Baden –Powella,  odbyło się świeczkowisko w stylu indiańskim.

Zbiórka rozpoczęła się o godzinie 18.00. Gościem specjalnym był pan Łukasz Jędrzejewski, który jest nauczycielem historii naszej szkole, jednak tym razem lekcja była dość nietypowa, gdyż pan Jędrzejewski jest strażakiem OSP w Goślicach. Zebraliśmy się w harcówce, a pan Jędrzejewski pokazał nam czym jest służba w straży pożarnej.  Z prezentacji, którą obejrzeliśmy, dowiedzieliśmy się o początkach straży w Polsce, jak wyglądają rożnego rodzaje formacje strażackie, odzież specjalistyczna oraz działalność strażaków na rzecz naszej gminy.  Pan Jędrzejewski przyniósł ze sobą niesamowity sprzęt, który nie każdy może oglądać i dotykać. Były to m.in.: damskie i męskie stroje reprezentacyjne, odzież bojowa, hełm  używany w akcjach ratowniczych, rękawice ognioodporne, różne nakrycia głowy, w tym hełm w srebrnym kolorze, która był używany w dawniejszych czasach,  a dziś jest jedynie używany okazjonalnie, różnego rodzaju medale i odznaczenia, figurka patrona strażaków, toporek czy apteczka pierwszej pomocy z pełnym wyposażeniem i kroniki pamiątkowe . Przekonaliśmy się, że taki strój dość sporo waży, a praca strażaka wymaga wielkiej odwagi i dzielności. Niezbędna jest także sprawność fizyczna i chęć udzielania pomocy tym, którzy jej potrzebują. Lekcja z panem Jędrzejewskim była bardzo pouczająca i interesująca. Na pamiątkę dostaliśmy tabliczki z kalendarzem strażackim i regulaminem zachowania się podczas pożaru.

Kolejnym punktem naszego świętowania była gra terenowa. Podzieliliśmy się na dwa indiańskie szczepy i rozpoczęliśmy rozgrywkę.

Pierwsze zadanie polegało na znalezieniu indiańskich piór, które ozdobiły głowy przywódców naszych indiańskich klanów. Zadanie było łatwe i wszyscy sobie z nim poradziliśmy. Kolejnie polegało na odszukaniu, przy pomocy znaków patrolowych, ukrytego skarbu Indian. Z tym też nie mieliśmy problemu, a odnaleziony skarb krył w sobie zaszyfrowaną wiadomość- mądre słowa naczelnego skauta świata  Roberta Baden – Powella. Na szczęście udało nam się szybko złamać szyfr i mogliśmy wykonać kolejne zadanie. Każdy Indianin musi mieć wigwam. My swoje zbudowaliśmy z  kijków i papieru. Druhny powiedziały, że są piękne i nawet mają podłogę oraz dywan.

Po kolacji, o godzinie 21.00 rozpoczęło się świeczkowisko. Druhna Iza opowiedziała nam indiańską gawędę o ptaku, który ofiarował ludziom ogień. Ta piękna historia uzmysłowiła nam, że warto być dobrym i bezinteresownym oraz warto troszczyć się o innych, bo wtedy zyskujemy coś bezcennego – uśmiech na twarzach innych ludzi, a dobro, które ofiarujemy do nas wraca.

Za dzielną postawę i doskonalą współpracę w indiańskich szczepach druhny odznaczyły nas medalem z wizerunkiem indiańskiego pióra, które przypięte do munduru, będzie nam przypominało o szerzeniu dobra każdego dnia.

To był niesamowity dzień, pełen wrażeń i refleksji. Każdy z nas dzielnie się spisał, a nauka, którą  zyskaliśmy, być może w przyszłości zaowocuje i ktoś z nas będzie pomagał ludziom tak, jak każdy odważny strażak.

Czuwaj!


ŚWIATŁO Z BETLEJEMSKIEJ GROTY 2018

Zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego   w Bielsku każdego roku przekazują niezwykły symbol. Płomyk  ciepła i nadziei, które pochodzi z miejsca narodzenia Zbawiciela. Tym symbolem jest Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło BŚP brzmi- Światło, które łączy. Pragniemy, aby  ten magiczny czas, spędzony przy wigilijnym stole, stał się  światłem w sercach mieszkańców naszej gminy. Światło, które łączy ludzi i serca oraz rozprasza mrok zostało przekazane na ręce pana wójta, księdza proboszcza oraz dyrektorom pobliskich szkół z terenu naszej gminy. Blask bijący już nie od jednej, ale wielu świec, niech łączy nas bez względu na pochodzenie czy poglądy, a święta staną się czasem miłości, jedności, pojednania  i radości. Z harcerskim pozdrowieniem.

Czuwaj!


RAJD MIKOŁAJKOWO – PATRIOTYCZNY DO MIEJSCOWOŚCI ŁĘG PROBOSTWO

 

Zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej w Bielsku w piątek 23 listopada wzięli udział w zabawie w szkole w Łęgu.

Zbiórka na miejscu rozpoczęła się już o godzinie 18.30. Na miejsce stawiło się łącznie dwadzieścia troje  zuchów z GZ Muchomorki  oraz WDH Światowicze. Każdy z nas miał na sobie nie tylko mundur, lecz także czapkę Mikołaja.  Przywitali nas przyjaciele ze szkoły w Łęgu Probostwie. Miło było znów zobaczyć zuchy z pobliskich Zągot, z Brudzenia i Drobina. Nasze harce podzielone były na kilka części. Najpierw pląsy w kręgu i piosenki. Każda drużyna zaprezentowała się piosenką. My wybraliśmy „Niewidzialną plastelinę”. Potem trzeba było zaprezentować plakat związany z naszą miejscowością. Nasz był bardzo kolorowy i starannie wykonany.  Następnie, po kolejnych harcach, piosenkach i pląsach, był czas na kolację. Zostaliśmy poczęstowani ciepłą herbatą i mogliśmy zjeść kolację na stołówce. Po posiłku rozpoczęło się wykonywanie kolejnego zadania. Zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy.  Zadanie polegało na stworzeniu na brystolu pracy techniką wydzierania, koniecznie o tematyce patriotycznej. Zdecydowaliśmy się na napis ZHP i dużego muchomora w biało – czerwonych barwach.   Zajęliśmy II miejsce w konkursie plakatowym.  Bardzo fajnie się bawiliśmy w Łęgu Probostwie i miło będziemy wspominać ten czas.

Czuwaj!


ANDRZEJKI ZUCHÓW I HARCERZY

30 listopada zorganizowaliśmy Andrzejki w naszej drużynie. Impreza była poprzedzona długimi przygotowaniami. Samodzielnie upiekliśmy babeczki i ciastka z wróżbą,  przygotowaliśmy słodkości i zrobiliśmy zakupy. Bez pomocy druhen zaplanowaliśmy gry i zabawy dla gości oraz udekorowaliśmy harcówkę. Naszymi gośćmi były Świetliczaki i ich opiekunki, p. Dorota Domeradzka i p. Joanna Sieradzka. Każdy Świetliczak na powitanie otrzymał plakietkę z imieniem i został poczęstowany ciastkiem z wróżbą. Pierwszym punktem spotkania była konsumpcja przygotowanych przez nas słodkości. 🙂

Kiedy wszyscy się najedli i napili zaprosiliśmy gości do zabawy. Najpierw bawiliśmy się w „Rolnik sam w dolinie”, w „Dżinsy” i „Osiołka”. Dużo frajdy sprawiło gościom szukanie skarbów z pomocą mapy. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w krzesła muzyczne. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ciasteczkami. 🙂
Na pożegnanie każdy uczestnik imprezy został obdarowany krówkami.
Wszyscy świetnie się bawili.
Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania ze Świetliczakami. 🙂


Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

Zuchy z GZ  Muchomorki z Bielska pamiętały o zmarłych, odwiedzając pomnik żołnierzy na bielskim cmentarzu.  Zbiórka tuż przed świętem zmarłych miała charakter bardzo refleksyjny. Zuchy posprzątały teren wokół pomnika i zapaliły znicze, które symbolizują pamięć o tych, którzy już odeszli.

Czuwaj!


HARCERSKIE ŚWIĘTO

Harcerze z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Światowicze z Bielska obchodzili Dzień Myśli Braterskiej. Świeczkowisko połączone z nocowaniem w szkole odbyło się w piątek 23 lutego.

Nietypowa zbiórka rozpoczęła się o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej im. W. Broniewskiego w Bielsku.   Świętowanie rozpoczęliśmy od pląsów i zabaw harcerskich.  Czekały na nas liczne zadania.  Niektóre wymagały od nas nie lada pomysłowości i szybkości.  Podczas ich wykonywania zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny. W jednym z nich musieliśmy wykazać się sprytem, aby poznajdować balony w odpowiednich kolorach. Wewnątrz nich były ukryte na karteczkach słowa. Ułożone z wyrazów zdania były mądrymi sentencjami Roberta Baden – Powella. Inne zadanie – „Bieg po buty”- sprawiło, że jedna z druhen miała na chwilę 2 pudła pełne butów J. Kolejne dotyczyło nas samych i uświadomiło nam, że każdy z nas jest inny i wiele nas różni oraz łączy, a pięknie pokolorowane misie zajęły miejsce na mini wystawie.

Chwilę po godzinie 21.00 przebraliśmy się w mundury, siedliśmy w kręgu, w środku którego płonął płomień świecy. Rozpoczęło się świeczkowisko. Druhna opowiadała gawędę o rodzinie. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest rozmawianie z rodzicami o naszych problemach i troskach. Spędzanie z rodziną czasu i wzajemne słuchanie. Potem druhna przypomniała nam kim był Robert Baden – Powell, chociaż my doskonale znamy postać założyciela skautingu na świecie. Dzień Myśli Braterskiej jest świętem przyjaźni, obchodzonym 22 lutego ( w dzień urodzin B-P) przez harcerzy i skautów na całym świecie.  Siedząc w kręgu śpiewaliśmy harcerskie piosenki, wpatrzeni w blask płomienia skautowej świecy rozmyślaliśmy o tym, że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku.

Po kolacji przygotowaliśmy miejsca do spania i zasnęliśmy zadowoleni.

                                                                                                                            Czuwaj!


Harcerska uroczystość w naszej szkole

W piątek 26 maja w Szkole Podstawowej im. W. Broniewskiego miało miejsce niezwykłe wydarzenie – obietnica zuchowa oraz przyrzeczenie harcerskie.

To niezwykły czas dla wszystkich zuchów i młodych harcerzy, którzy bardzo pracowali i czekali na ten dzień, w którym z dumą będą nosić znaczki zuchowe i krzyże harcerskie. Na dużym boisku naszej szkoły zapłonęło ognisko, konieczny element harcerskich spotkań. Druhny podzieliły uczestników na mniejsze, kilkuosobowe patrole, które miały przydzielony konkretny kolor opaski na ramieniu. Opaski w różnych kolorach symbolizowały kontynenty: Australię (zielony), Amerykę (czerwony), Europę( niebieski), Azję (żółty) i Afrykę (czarny). Po powitaniu przybyłych gości rozpoczęła się gra, której efektem było zdobycie Skarbu Narodów.

Pierwsze zadanie ( KABGUR) było całkiem łatwe. Trzeba było przeskoczyć na jednej nodze odległość miedzy pachołkami w jak najkrótszym czasie. Przyznano punkty od 1 do 5 za czas. Kolejnym zadaniem (GRAJEK) było wykonanie jakiejś melodii przy użyciu nietypowych instrumentów. Stare garnki, patelnie czy drewniane łyżki świetnie się do tego nadały. Każda grupa wyjątkowo się zaangażowała w to zadanie.  Trzecie zadanie to SAMARYTANIN. Należało rozpoznać prawidłowy skład apteczki pierwszej pomocy. Każda z drużyn dobrze wiedziała, co musi znajdować się w apteczce. Przedostatnie zadanie (TROPICIEL) sprawdzało umiejętność rozpoznawania tropów zwierząt oraz odgłosów konkretnych ptaków. Zuchy doskonale rozpoznały dzika, zająca czy sarnę, a stukanie dzięcioła oraz klekot bociana nie stanowiły żadnego problemu. Ostatnie zadanie to POSZUKIWACZ.  Każda z drużyn miała za zadanie odnaleźć na terenie boiska 5 rzeczy w kolorze drużyny w ciągu dwóch minut. Niektóre przedmioty dobrze były ukryte, ale sprawne oczy poszukiwaczy odnalazły większość rzeczy.

Po zabawie terenowej druhny przeliczyły punkty i wręczyły wygranym SKARB NARODÓW – skrzynię pełną owocowych cukierków. 🙂

To jednak nie koniec atrakcji tego dnia. Przyszedł czas na złożenie obietnicy zuchowej i przyrzeczenia harcerskiego.  Składający z dumą i przejęciem stanęli w dwuszeregu przed ogniskiem. Wpatrzeni w blask płomieni, stojąc na baczność zuchy i harcerze powtarzały za druhną treść obietnicy i przyrzeczenia. Obietnicę odebrał komendant naszego hufca i wraz z panem wójtem przekazali zuchom i harcerzom odznaczenia w postaci znaczków zuchowych i krzyży harcerskich.

Po części oficjalnej przyszedł czas na tradycyjny harcerski poczęstunek w postaci zupy grochowej.

To był niezwykły czas dla zuchów i harcerzy z podstawówki w Bielsku. Z dumą noszone znaczki i krzyże będą przypominały o byciu dzielnym zuchem, pomocnym harcerzem i dobrym człowiekiem.   Czuwaj!


ZUCHY I HARCERZE Z BIELSKA W PŁOCKIM SCHRONISKU

25 kwietnia zuchy z GZ Muchomorki i harcerze z WDH Światowicze odwiedzili schronisko dla zwierząt w Płocku.

Najmłodsi członkowie ZHP ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego z Bielsku złożyli wizytę w płockim schronisku.  Zostaliśmy podzieleni na dwie mniejsze grupki, gdyż było nas aż 39 osób. Było to ważne, aby nie stresować czworonogów. Każdy z nas miał dla schroniska prezent w postaci suchej lub mokrej karmy. Łącznie zebraliśmy ponad 20 kg. Pani ze schroniska oprowadzała nas obok kolejnych boksów. Najpierw były koty, potem najróżniejsze psy.
Małe i duże, długowłose oraz szorstkowłose. Łączyło je jedno – wszystkie miały smutne, psie oczy spoglądające z ciekawością lub zupełną obojętnością. W niektórych boksach mieszkało ich kilka, inne miały pojedyncze klatki. Pani, która nas oprowadzała, opowiadała każdą psią historię z przejęciem. Dowiedzieliśmy się, że w schronisku mieszka ponad 100 psów i około 15 bezpańskich kotów. Co najważniejsze – decyzja o adopcji czworonoga musi by świadoma i odpowiedzialna, gdyż zwierzątko to nie zabawka czy rzecz, którą można oddać. Wizerunki piesków i kotków prezentujemy na rysunkowych ilustracjach.
W drodze na posiłek druhny miały dla nas nie lada niespodziankę – plac zabaw. Duży, kolorowy z mnóstwem sprzętu. Mogliśmy się wyszaleć na huśtawkach różnego  rodzaju, siatkach do wspinaczki, zjeżdżalniach i innych świetnych rzeczach. Zadowoleni wstąpiliśmy na szybki posiłek i około godziny 13.00 wróciliśmy do Bielska.
To była dla nas ważna lekcja. Lekcja odpowiedzialności za  zwierzę. Świetnie się bawiliśmy i co najważniejsze – pomogliśmy zwierzętom.

Czuwaj!


W piątek 31 marca 2017 roku GZ Muchomorki i WDH Światowicze spotkali się w szkole, aby odbyć wyjątkową zbiórkę.
Zebraliśmy się o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej. Przyszło 35 osób. Spotkanie zaczęliśmy od zabaw integracyjnych, które zabrały nam mnóstwo energii. Musieliśmy natychmiast zjeść podwieczorek. Kiedy już się posililiśmy zasiedliśmy do wspólnego śpiewania piosenek zuchowych i harcerskich. Naszą ulubioną „Krajkę” śpiewaliśmy aż trzy razy 🙂
Nasze wspólne muzykowanie przerwał gość – inspektor BHP, Bogumił Burdalski. Przekazał nam podstawowe informacje na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku złamania, krwotoku, omdlenia i poparzenia. Dowiedzieliśmy się również, jak zachować się, gdy dostrzeżemy pożar i jak wygląda gaśnica. Numerów alarmowych nie trzeba było nam przypominać, bo wszyscy doskonale je znamy.
Po wizycie gościa jedna z druhen znalazła list od Roberta Baden-Powella. Prosił nas o pomoc w wypełnieniu ważnej misji. Przekazał nam mapy, dzięki którym znaleźliśmy koperty z zadaniami. Wszystkie okazały się łatwe dla tak doświadczonych zuchów i harcerzy jak my. Rozszyfrowanie różnych wiadomości, rozpoznawanie ważnych postaci czy rozwiązywanie zagadek nie sprawiło nam trudności. Bardzo nam pomogła umiejętność pracy w grupie.
W między czasie na terenie szkoły odnajdowaliśmy czekoladowe jajeczka. Czyżby była to oznaka zbliżających się Świąt Wielkanocnych…?
Około godziny 20.00 przyszedł czas na majsterkę. Wszyscy ochoczo zabraliśmy się za tworzenie bocianów z plastikowych łyżeczek i papierowych talerzyków. Majsterka wymagała od nas cierpliwości i zdolności manualnych. Starsze dzieci pomagały zuchom. Owocem naszej pracy były piękne, fruwające symbole wiosny.
W końcu przyszedł czas na długo wyczekiwane przez nas świeczkowisko. Przebraliśmy się w mundury i siedliśmy w kręgu. Przy płomieniach świec druhna opowiadała o braterstwie, przyjaźni i wzajemnym szacunku. Zapatrzeni w blask kołyszących się płomieni myśleliśmy o harcerstwie i o nas samych skupionych w kręgu przyjaźni. Cieszyliśmy się, że możemy tego dnia razem bawić się, uczyć i pielęgnować nasze tradycje. W ciszy i skupieniu druhna przekazała iskierkę przyjaźni, która płonęła w naszych sercach jeszcze długo po zgaszeniu świec.
Po kolacji i wieczornej toalecie przygotowaliśmy miejsca do spania. Jednak radość z tak nietypowego spotkania długo nie pozwoliła nam zasnąć.
Rano musieliśmy sobie poradzić z trudną czynnością składania śpiworów J Na szczęście i tym razem młodsze dzieci mogły liczyć na pomoc starszych koleżanek. Po porannej toalecie i śniadaniu rozeszliśmy się do domów w wyśmienitych humorach.
Już nie możemy się doczekać kolejnego nocowania w gronie przyjaciół 🙂

Czuwaj! 🙂


„Odważnie tworzymy pokój” – z takim przesłaniem przywędrowało do nas w tym roku Betlejemskie Światło Pokoju. Pokój jest darem, jaki przyniósł Jezus narodzony w betlejemskiej grocie. Pokoju tak bardzo potrzebuje świat, targany wojnami. Pokoju potrzebuje każdy człowiek, by bezpiecznie żyć we własnym domu, w wolnej ojczyźnie. Wszyscy potrzebujemy też odwagi, by śmiało głosić ideały, w które głęboko wierzymy i które pomagają nam przemierzać ścieżki życia.

Niech to Betlejemskie Światło Pokoju opromieni dni nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i cały Nowy Rok 2017. Niech niesie ze sobą zdrowie, spokój, radość i ludzką życzliwość.

CZUWAJ!

Komendant Hufca ZHP Mazowsze Płock hm. Adam Wenkler

Komendant Chorągwi Mazowieckiej im. Wł. Broniewskiego hm. Michał Bagiński


GZMuchomorki i WDH Światowicze z Bielska wzięły udział w mikołajkowym biwaku w Łęgu Probostwie z okazji obchodów 25-lecia Hufca Mazowsze Płock.

   Przyjaciele z gomady i drużyny z Łęga zaprosili nas na niezwykły wieczór.  Drugiego dnia grudnia zebraliśmy się na sali gimnastycznej tamtejszej szkoły. Pierwszy raz były z nami aż trzy druhny, ale to nic dziwnego, bo było nas niemal 40 osób. Wszyscy w mikołajowych nakryciach głowy.  Świetnie się bawiliśmy i poznawaliśmy z innymi członkami ZHP. Siedząc w kręgu, uczyliśmy się piosenek i pląsów harcerskich, patrząc na blask świec obrzędowego świeczkowiska. Druhna z Łęga opowiadała o tradycjach mikołajkowych i zadaniach, które na nas czekały, a komendant naszego hufca życzył wszystkim wesołych świąt.
Zostaliśmy podzieleni na kilka mniejszych grup. Naszym zadaniem było stworzenie bombki bożonarodzeniowej.  Dostaliśmy kule zrobione ze styropianu, kolorowy papier, klej i po godzinie nasze dzieła były gotowe. Wszystkie były przepiękne, kolorowe i bardzo starannie wykonane. Niestety, czas spędzany w miłej atmosferze szybko mija i około godziny 21 pożegnaliśmy się z zuchami i harcerzami z innych drużyn. Na pamiątkę tego wydarzenia dostaliśmy znaczki rajdowe oraz upominki.

Czuwaj!


To już kolejny raz, kiedy zuchy z GZ Muchomorki z Bielska nocowały w szkole. Także tym  razem okazja była wyjątkowa – powołanie drużyny harcerskiej.

Po piątkowych zajęciach (28.10), około godziny 18.00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Przyszło nas niemal 30 osób. Nasza harcówka (sala 3) stała się mini salą taneczną i świetnie nadawała się do tańczenia „chocolate” czy „tunaka” 🙂 , a wbrew pozorom nie są to łatwe tańce.  Roztańczeni i rozśpiewani zjedliśmy kolację. Potem ćwiczyliśmy elementy musztry, które znamy już bardzo dobrze, omawialiśmy prawa zucha i regulamin mundurowy. Poznaliśmy panią Lewandowską, która będzie nową druhną w naszej szkole.

Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na uroczyste świeczkowisko oraz na to, jaka będzie gawęda druhny, czego się dowiemy i o czym będziemy rozmawiać. Zanim zapłonęły świece, druhny ogłosiły konkursy na nazwę i logo drużyny harcerskiej. Każdy z nas miał nawet kilka pomysłów, wiec powstało wiele przepięknych rysunków, a drużynowe miały niełatwe zadanie z wyborem tego najlepszego. Po chwili doczekaliśmy się werdyktu i wiemy, że motywem przewodnim naszej przyszłej drużyny będzie tolerancja i braterstwo.

Około godziny 21. 00 przebraliśmy się w mundury i siedliśmy w kręgu. Druhny rozpaliły świece i zaczęło się świeczkowisko. Śpiewaliśmy piosenki harcerskie i wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czym jest braterstwo, co znaczy tolerancja i z czym kojarzy nam się słowo harcerz. Druhna opowiadała o potrzebie pomocy nie tylko wobec ludzi, ale także wobec zwierząt. Zapatrzeni w blask kołyszących się płomieni myśleliśmy o harcerstwie i o nas samych skupionych w kręgu przyjaźni. Cieszyliśmy się, że możemy tego dnia razem bawić się, uczyć i pielęgnować nasze zuchowe tradycje.  W ciszy i skupieniu druhna przekazała iskierkę przyjaźni, która płonęła w naszych sercach jeszcze długo po zgaszeniu świec.

Po wieczornej toalecie pospiesznie zajęliśmy miejsca do spania, jednak zanim udało się zasnąć, zobaczyliśmy ducha! Na szczęście nie był prawdziwy – to była przebrana druhna. 🙂 Bardzo się nie przestraszyliśmy, bo przecież zuch jest dzielny! Zasnęliśmy zadowoleni, a wielu z nas miało pachnące pastą do zębów białe sny. 🙂

Czuwaj!


XI HARCERSKI RAJD MOŁTAWA – 25 lecie Hufca ZHP „Mazowsze” Płock

Zuchy z GZ Muchomorki z Bielska powitały jesień podczas kolejnej edycji harcerskiego rajdu Mołtawa, tym razem na trasie Brudzeń Duży – Sikórz. Zajęliśmy I miejsce, zdobywając puchar Wójta Gminy Brudzeń Duży oraz dyplom.

W pierwszą sobotę października wybraliśmy się na harcerski rajd do miejscowości Brudzeń Duży. Tam powitali nas przyjaciele z innych gromad i drużyn. Około godziny 10.00 dostaliśmy mapę, na której była wyznaczona trasa i po ustaleniu kierunku marszu ruszyliśmy. Przed nami było wiele łatwiejszych i trudniejszych zadań. Po ich wypełnieniu patrole zaliczały zadania na karcie rajdu. Oto zadania tej siedmiokilometrowej trasy:

  1. WIATREM MALOWANE – malowanie znaczka zucha, układanie puzzli oraz przysiady.
  2. ARCHIWUM Z – rysowanie ilustracji według instrukcji.
  3. PRZYSTANEK SIŁACZA – bieg z piłką wkoło pachołków, ćwiczenie celności.
  4. WESOŁE MORDKI – kalambury.
  5. ROZBRYKANE NUTKI – granie na garnkach i na czym się da oraz śpiew.
  6. GORĄCE ISKRY – rozpalenie ognia tak, aby płomień przepalił zawieszony nad nim sznurek.

Po wypełnieniu ostatniego zadania rajdowego mięliśmy dwie opcje powrotu na miejsce zbiórki – łatwiejszą i trudniejszą. Oczywiście wybraliśmy tę trudniejszą i  po krótkim marszu przez dość gęsty las dotarliśmy nad brzeg leśnego strumienia. Tam czekali druhowie i kajaki, którymi zostaliśmy przeprawieni na drugi brzeg. Trochę strachu było, jednak wiedzieliśmy, że jesteśmy bezpieczni, poza tym ZUCH JEST DZIELNY! Przeprawa kajakowa nie była ostatnim zadaniem. Pozostało nam wdrapanie się po leśnych schodach na szczyt skarpy. To było wyjątkowo męczące, bo schodów było dużo, jednak daliśmy radę. Potem mogliśmy odpocząć. Wykonaliśmy wszystkie zadania wzorowo.

W miejscu zbiórki , czyli w szkole w Sikorzu, czekał na nas ciepły i smaczny posiłek. Jak się okazało, to nie koniec zmagań, bo zostały jeszcze do wykonania zadania sprawnościowe.

Pierwsze polegał na pieczeniu w ognisku własnoręcznie zrobionych podpłomyków. Były pyszne, zwłaszcza z dżemem truskawkowym. Następne było robienie ogromnych baniek mydlanych, zabawa kolorową chustą oraz skoki przez linę.

Po powrocie do Brudzenia mieliśmy czas na odpoczynek i regenerację sił. O godzinie 19.30 wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej. Podczas uroczystego świeczkowiska śpiewaliśmy harcerskie piosenki, słuchaliśmy dźwięków gitary oraz opowieści gości i starszych harcerzy. Iskierka przyjaźni puszczona w krąg zjednoczyła wszystkich zuchów i harcerzy podczas tej uroczystości. Na pamiątkę zostały nam znaczki rajdowe i całe mnóstwo wspomnień.

                        Czuwaj!


ZUCHOWY BIWAK WIOSENNY W ŁĘGU PROBOSTWIE

Zuchy z Bielska wzięły udział w Zuchowym Biwaku Wiosennym (22 kwietnia), organizowanym przez zuchów i harcerzy w Zespole Szkół w Łęgu Probostwie.
Muchomorki z naszej gromady zajęły I miejsce, mimo wielu dyscyplin, z którymi się zmierzyły. Biwak rozpoczął się o godzinie 17.00. Każda gromada musiała mieć przygotowany motyw wiosenny (u nas były to żółte kwiatki) oraz oddać pracę plastyczną dotyczącą wiosny. Bardzo emocjonujący był przegląd piosenki harcerskiej i wiosennej oraz liczne pląsy i piosenki zuchowe, które zjednoczyły wszystkich małych członków ZHP. Po kolacji i słodkim poczęstunku odbył się konkurs plastyczny, którego tematyka była ściśle określona. Praca musiała zawierać elementy wiosny i ZHP jednocześnie. Muchomorki zostały podzielone na 3 szóstki. Każda grupa stworzyła przepiękną pracę, którą warto obejrzeć w galerii zdjęć.
Późnym wieczorem, przy blasku świec, śpiewaniu z gitarą i gawędzie drużynowego zakończył się zuchowy biwak, a GZ Muchomorki z Bielska powitały nadchodzącą wiosnę z radością, energią i mnóstwem wrażeń z tego spotkania. To była świetna zabawa!
Czuwaj!


ZŁAZ HARCERSKI Z OKAZJI DNIA MYŚLI BRATERSKIEJ

Gromada zuchowa Muchomorki z Bielska brała udział w złazie harcerzy i harcerek z okazji międzynarodowego święta skautów i harcerzy – Dnia Myśli Braterskiej – w miejscowości Nowe Miszewo, 20 lutego 2016 r.

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.”
Robert Baden – Powell

Dzień Myśli Braterskiej to wyjątkowe święto dla wszystkich skautów na całym świecie. Corocznie – 22 lutego – jest obchodzone święto jedności i braterstwa wszystkich organizacji harcerskich. Ta data nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia urodził się założyciel skautingu na świecie – Robert Baden – Powell oraz naczelna skautka świata, jego żona – Olave Baden – Powell. DMB uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. Co więcej, w tym roku przypada 90- ta rocznica ustanowienia tego święta.
Do miejscowości Nowe Miszewo dotarliśmy w sobotę (20 lutego), około godziny 9.00. Nasz patrol został wypuszczony na trasę o godzinie 11. Przed nami czekało 5 zadań. Na szczęście trasa była dobrze oznaczona zielonymi wstążkami oraz strzałkami. Zuchy z Bielska bez problemu znalazły drogę i po krótkim czasie przystąpiliśmy do wykonywania pierwszego zadania. Nie okazało się trudne. Trzeba było ułożyć z rozsypanek ilustracje zwierząt, które żyją w polskich lasach. Drugie zadanie dotyczyło dźwięków wydawanych przez leśne ptaki. Sowę trudno było rozpoznać, ale dzięcioł był łatwy. W kolejnych zadaniach szukaliśmy owoców w lesie. Udało się znaleźć dziesięć owoców, w tym kilka bananów, zagrzebanych w ściółce leśnej. Doskonały wzrok Muchomorków i duża spostrzegawczość pozwoliła wykonać to zadanie przed upływem wyznaczonych 4 minut. Wszystkie zadania wykonaliśmy szybko i sprawnie. Za każde dostaliśmy kolorowy obrazek, potwierdzający ich wykonanie.
Po powrocie z trasy zjedliśmy tradycyjny harcerski posiłek w postaci zupy grochowej z kiełbaską. Po dłuższym odpoczynku, wzięliśmy udział w zajęciach, a właściwie w eksperymentach chemiczno – fizycznych, przygotowanych dla najmłodszych. Mąka, mleko, barwniki, balony i kolorowa włóczka to świetny materiał to eksperymentowania i tworzenia. Także malowanie palcami (a potem całymi dłońmi), okazało się świetną zabawą. Niektórzy z nas mieli zielone ręce i kolorowe buzie.
Wieczorem, około godziny 19, wszyscy zebraliśmy się na boisku szkolnym, aby podziwiać niezwykły pokaz z użyciem ognia. Harcerze machający zapalonymi pochodniami wykazali się zręcznością i niesamowitą odwagą, a pokaz był ekscytujący.
Godzinę później wszyscy uczestnicy złazu zebrali się na sali gimnastycznej, a świeczkowisko z okazji DMB rozpoczęło się. Przedstawiciele drużyn zapalili świeczki ustawione w środku okręgu, harcerze opowiadali o historii skautingu, jego założycielu i ideach, które towarzyszą wszystkim harcerzom. Śpiewaliśmy harcerskie piosenki, słuchaliśmy gry na gitarach i mogliśmy poczuć więź, która łączyła nas wszystkich. Blask świec, gawęda drużynowych i życzenia od druha komendanta oraz przybyłych gości zjednoczyły gromady zuchowe, drużyny harcerskie i starszoharcerskie w czasie tego święta przyjaźni.


ZUCHOWE CZUWANIE

W miniony weekend miało miejsce ważne wydarzenie. W blasku harcerskiego ognia spędzaliśmy wspólnie czas, bawiąc się i dokazując.
Zebraliśmy się w piątek (20.11) w naszej harcówce o godzinie 17.00. Każdy był przejęty tym, co tego wieczoru się wydarzy. Chwilę potem przeszliśmy na salę gimnastyczną naszej szkoły. Nie odbyło się bez treningu musztry pod okiem naszych czujnych druhenek, jednak chwilę potem mogliśmy już tańczyć „Osiołka” i bawić się w rozmaite gry grupowe.
Po kolacji, około godziny 21.00, druhny przygasiły światło, a my usiedliśmy w braterskim kręgu czekając na gawędę drużynowego. Patrząc na blask zapalonej świecy słuchaliśmy druhenki, która mówiła o tym, że miłość, bezinteresowna pomoc drugiej osobie, szacunek i wiara w drugiego człowieka nie mają ceny. Każdy z nas pomyślał o tym, co może zrobić dla drugiego człowieka całkiem za darmo. Następnie druhna rozdała zuchom znaczki, a trzy dziewczynki zostały odznaczone krzyżem harcerskim. Każdy otrzymał pamiątkę w postaci filcowych muchomorków, symbolu naszej gromady.
To był niesamowity czas i nawet pasta do zębów nałożona podczas „Zielonej Nocy” na policzki niektórych zuchów nie popsuła nam humoru. Z pewnością warto powtórzyć taki dzień.

Czuwaj!


WIELKIE ŚWIĘTO ZUCHÓW

„Czuwaj, byś był dobrym
Polakiem, byś nie zgubił
siebie, byś zachował zawsze
twarz i doszedł do
wyznaczonego sobie celu”
Olga Małkowska

W ostatni piątek maja, w naszej gromadzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – złożenie Obietnicy Zuchowej. Nie lada wiedzą wykazały się zuchy z GZ „Muchomorki” w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku.

Wszystko zaczęło się o godzinie 14.30. Na boisko szkolne, za naszą szkołą przybyły zuchy, pani dyrektor Aldona Olejniczak, komendant Hufca „Mazowsze” Płock – pan Adam Wenkler oraz rodzice i zaproszeni goście. Tego dnia, ponad dwudziestu zuchów złożyło obietnicę zuchową, stając się oficjalnie członkami Związku Harcerstwa Polskiego. Rozpalony ogień towarzyszył nam podczas całej próby. Gawęda drużynowej przypomniała wszystkim, że dziś zuchy zdobędą swój skarb – symbol najmłodszych harcerzy – znaczek zuchowy.

Uczniowie zostali w zadaniu między zbiórkami podzieleni na cztery szóstki: „ Leśne Muchomorki”, „ Iskierki”, „Poziomki”, …….. Każda drużyna wylosowała po trzy zadania. Zadania dotyczyły nie tylko wiedzy i umiejętności związanych z ZHP i pierwszą pomocą, ale wymagały również wielkiej odwagi, by bez piśnięcia wyciągnąć mysz z worka czy spróbować tajemniczej potrawy. Wszystkie drużyny bezbłędnie wykonały zadania i tworząc Krąg Parady mogły przed komendantem hufca złożyć obietnicę. Zobowiązały się być dobrym zuchem i zawsze przestrzegać prawa zucha. Dzieci dostały pamiątkowe medale i legitymacje zucha.

Na koniec, iskierka przyjaźni puszczona w krąg, zakończyła czas zmagań zuchowych, a wszyscy zostali zaproszeni za tradycyjny harcerski poczęstunek – zupę grochową.

CZUWAJ!


ŚLADAMI BRONIEWSKIEGO –  harcerza z płockich ziem
17 grudnia (w środ
ę), GZ Muchomorki ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku, wybrała się na wycieczkę do Płocka, poznając miejsca i fakty związane z życiem i twórczością patrona naszej szkoły.
Na początku udaliśmy się na ulicę Krótką w Płocku, odwiedzając Stanicę Harcerską im. Geni Majdeckiej. Następnie odwiedziliśmy dom rodzinny Władysława Broniewskiego
przy ulicy Kościuszki. To w tym budynku mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Warto było zwiedzić salę poświęconą poecie, obejrzeć jego portrety, także te, które były karykaturą. Liczne przedmioty, rękopisy i zdjęcia zgromadzone w gablotach wzbudzały duże zainteresowanie, zwłaszcza świadectwo poety z czasów szkolnych lat.
Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej  przeszliśmy na  tyły budynku, gdzie nad  całym podwórkiem rozpościera się ogromny, kilkusetletni dąb, tak często wspominany w wierszach poety –„Starzeję się, jak płocki dąb, silny podobnie, z czasem i z losem ząb za ząb, i nie podchodźcie wy do mnie!”- (Mazowsze- fragment).
W pobliżu domu znajduje się okazały pomnik poświęcony poecie, na którym zuchy bezbłędnie odnalazły twarz artysty. Idąc w stronę zabytkowej części miasta, zobaczyliśmy gmach Książnicy Płockiej, której patronem także jest Broniewski. Spacer po Starym Mieście wzdłuż skarpy wiślanej i niezwykłe widoki, mimo grudniowej pogody, okazały się zachwycające i niesamowite.
Nasza wyprawa zakończyła się na  Starym Rynku, otoczonym kolorowymi, zabytkowymi kamienicami. To była ważna lekcja historii o tym, którego imię nosi nasza szkoła i który – tak jak my – cenił harcerskie wartości „ i jezioro, i Płock, i Wisłę…” (Najbliższa ojczyzna – fragment)

Czuwaj!


ŚWIATŁO Z BETLEJEMSKIEJ GROTY

Od wielu już lat, światło z Groty Narodzenia w Betlejem gości w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku. Przekazanie tego symbolu braterstwa i nadziei nastąpiło 18 grudnia 2014 roku (czwartek), podczas jasełek szkolnych.
„Pokój jest w nas”– to tegoroczne przesłanie związane z tym niezwykłym światełkiem i jego wędrówką po Polsce.  Oznacza, że należy czynić dobro, rozsiewać pokój, robić coś dla innego człowieka, zwłaszcza w czasach, gdy nie wszędzie na świecie ten pokój jest poszanowany.
Światło otrzymane przez skautów słowackich, a wraz z nim dobra nowina o Narodzeniu Pańskim, zostało przekazane przez gromadę zuchową Muchomorki na ręce pani dyrektor Marii Kluge, wójta gminy Bielsk Józefa Rozkosza, księdza kanonika z bielskiej parafii oraz przedstawicielom szkół z terenu naszej gminy.
„Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”.Jan Paweł II


Zuchowy wieczór wróżb
W środę (19 listopada) zuchy z Bielska pojechały do Zągot, aby wspólnie z gromadą zuchową „Młode Wilki” i drużyną harcerzy „Boni Mentis” odkrywać tajniki wróżbiarstwa i magii. Gospodarze miło nas powitali. Wiele osób wywróżyło sobie miłość lub wygrany na loterii los. Zajadaliśmy się grillowanymi kiełbaskami. Każdy mógł ozdobić serduszko-pamiątkę tego spotkania. Śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy „Osiołka”, „Kosmitę”, a później do wspólnej zabawy dołączyło także kilku rodziców.
Ten wieczór był wyjątkowy nie tylko dlatego, że poznaliśmy nowych przyjaciół, kolegów i koleżanki, z którymi mogliśmy razem spędzić czas i świetnie się bawić.


MUCHOMORKI W MAŁEJ WSI

W tym roku, IX Harcerski Rajd Mołtawa odbył się w miejscowości Mała Wieś. Zuchy z bielskiej gromady Muchomorki brały udział w tym wydarzeniu.
W ubiegłą sobotę ( 4 października), zuchy ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku, brały udział w dziewiątej już edycji Rajdu Mołtawa. Tym razem  trasa zuchów poświęcona była wybitnemu harcerzowi, działającemu na płockich ziemiach – Wacławowi Milke. Każdy patrol miał do wykonania sześć zadań. Pierwsze było trudne. Trafiła się samarytanka i trzeba było opatrzyć ranną osobę. Dzieci z Bielska świetnie wykonały to zadanie. Następnie trzeba było rozszyfrować szyfry i wysłuchać informacji o życiu i działalności Wacława Milke.  Te informacje były potrzebne do wykonania kolejnych zadań. Muchomorki zdobyły maksymalną liczbę punktów za to zadanie. Mimo, iż trasa była długa, a dwa zadania były w parku, to wszyscy dzielnie znosili jej trudy i chętnie maszerowali.
Po odpoczynku i zjedzeniu popołudniowego posiłku w postaci harcerskiego bigosu, odbył się pokaz samarytanki. Harcerze instruktorzy i ratownicy pokazywali wszystkim jak należy się zachować w sytuacji różnego rodzaju wypadków. Zuchy z Bielska brały czynny udział w tych zajęciach, stając się na chwilę osobami potrzebującymi pomocy.
Wieczorem odbył się koncert zespołu harcerskiego Ukudemia, z 64 ADH Zośka i Alek, który poświęcony był  75 rocznicy wybuchu II wojny  światowej oraz 70 rocznicy Akcji Burza. Dzieci z wielkim przejęciem słuchały pieśni żołnierskich i harcerskich, które towarzyszyły walczącym w tamtych latach.
Po zapadnięciu zmroku, wszyscy zebrali się przy harcerskim ognisku, aby być świadkami nadania znaczków zuchowych dzieciom, które przystąpiły do obietnicy zuchowej.
Muchomorki zawarły nowe znajomości z harcerzami i zuchami obecnymi na rajdzie. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi, a zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością zapadną w pamięć.


VII HARCERSKI RAJD „MOŁTAWA”
Jak co roku, zuchy z gromady Muchomorki, ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku, brały udział w VII harcerskim Rajdzie Mołtawa, który tym razem odbył się w miejscowości Nowe Miszewo.
Na miejsce zbiórki dotarliśmy około godziny dwunastej i już po kilku minutach poszyliśmy na trasę. Zadania w punktach trasy nie były łatwe. Pierwszym było przypisanie cytatów do osób, które je wypowiedziały. Nie obeszło się bez zadania z szyfrem Malinowe buty, jednak zuchy z Bielska doskonale sobie z nim poradziły. Kolejne zadanie wymagało od zuchów umiejętności aktorskich, bowiem przeprowadziliśmy wywiad, na temat ważnego harcerskiego wydarzenia. Pozostałe zadania zuchy wykonały celująco, nawet rozbicie namiotu w wietrzny dzień nie sprawiło problemów.
Po wykonaniu wszystkich zadań i powrocie do bazy, czekał na zuchów tradycyjny harcerski poczęstunek – zupa grochowa. Nie obyło się bez pląsów, śpiewania piosenek i konkursu plastycznego. Wieczorem, zuchy z Bielska brały udział w wieczornicy i przygotowanym na tę okazję świeczkowisku. Przy blasku świec i w rytm gitary poznawaliśmy poezję patrona naszej szkoły – Władysława Broniewskiego.  Mimo, iż rywalizacja w wykonywaniu zadań była zacięta, to zdobyliśmy III miejsce i wspaniałą nagrodę .VII Rajd Mołtawa zakończył się słodkim poczęstunkiem dla wszystkich dzieci i wspomnieniami, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.


Rajd do Zakopanego po Betlejemskie Światło Pokoju

Zuchy i druhenki ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Bielsku wybrały się w miniony weekend do Zakopanego po Betlejemskie Światełko Pokoju przekazywane przez skautów ze Słowacji. Na miejsce (do Białego Dunajca) dotarliśmy w piątek – 9 grudnia – po całonocnej podróży. Mimo zmęczenia i po sytym śniadaniu wyruszyliśmy w góry. Przez trzy dni dzieci zwiedzały Zakopane – chodziły po Krupówkach, wjechały kolejką linową  na Gubałówkę i widziały skocznię narciarską Wielką Krokiew.  W sobotę, dodatkową atrakcją dla zuchów był pobyt w Aquaparku, a wieczorem ognisko, przy którym śpiewały piosenki harcerskie pląsając w rytm gitary. W dniu powrotu do Płocka odbyło się uroczyste przekazanie Światła Betlejemskiego  w Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach.


Złaz Turystyczny  – 26.11.2011
Złaz Turystyczny w Łęgu Probostwie to kolejny rajd, w którym uczestniczyły zuchy z bielskiej szkoły.
Po dotarciu na miejsce zbiórki (w gmachu szkoły podstawowej), dzieci z naszej gromady miały za zadanie wypełnić harcerskie zadania. Zadań było pięć. Były to zadania sprawnościowe, testy o Unii Europejskiej, udzielanie pierwszej pomocy i test wiadomości o Łęgu. Zuchy z Bielska świetnie poradziły sobie z wszystkimi zadaniami.  Po przybyciu wszystkich grup harcerskich i zuchowych na miejsce zbiórki, odbył się uroczysty apel, śpiewanie hymnu harcerskiego, rozdanie dyplomów i upominków dla dzieci. Zuchy z Bielska zdobyły dyplom, na którym zajęły I miejsce. Każde dziecko dostało drobny upominek – maskotkę. Wielką i smakowitą  niespodzianką dla zuchów był tort z okazji 20 – lecia Hufca „Mazowsze” Płock.



VI Rajd Mołtawa – 17.09.2011

VI Rajd Mołtawa do Małej Wsi to pierwszy rajd w tym roku szkolnym, w którym brały udział zuchy ze Szkoły Podstawowej w Bielsku. Zabawa była wyśmienita, a zuchy podczas wykonywania zadań harcerskich spisały się doskonale. Około południa zuchy wraz z druhenkami dotarły na miejsce zbiórki. Tam trzeba było wykonać zadania sprawnościowe oraz napisać bajkę o Rajdzie Mołtawa. Po wykonaniu zadań dzieci wróciły do gmachu szkoły w Małej Wsi, by tam wypełnić ostatnie zadanie – narysować portret zucha wilczka i podać cechy małego harcerza. Żaden rajd nie mógłby się odbyć bez tradycyjnego harcerskiego poczęstunku – ciepłej zupy grochowej. Na pamiątkę rajdu dzieci otrzymały kolorowe znaczki do przypięcia na mundur.Dnia 17.04.2011 r. zuchy uczestniczyły w uroczystości Niedzieli Palmowej na Kurpiach. Zdjęcia w galerii.[Gallery not found]


W dniach 9-12 grudnia 2010r. gromada zuchów naszej szkoły reprezentując hufiec uczestniczyła w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystość przekazania odbyła się na Słowacji. Zdjęcia w galerii.


6 listopada 2010r. – Złaz drużyn w Radzanowie z okazji 60-lecia Harcerstwa Polskiego. Zdjęcia w galerii.

9 lutego gromada zuchów naszej szkoły uświetniła swoimi występami imprezę dla emerytowanych nauczycieli ZNP.


 

Dnia 17 grudnia 2009r. Hufiec Płock zorganizował wyjazd dla drużyn zuchowych po „Światełko Betlejemskie” do Warszawy.


6 grudnia 2009 roku w Łęgu odbyła się impreza mikołajkowa drużyn zuchowych. Oprócz św. Mikołaja i prezentów, dzieci wzięły udział w turnieju dotyczącym życia i twórczości Fryderyka Chopina.

W dniu 11.04.2009 r. w Wielką Sobotę gromada zuchów „Muchomorki” pełniły wartę przed grobem Pana Jezusa w kościele św.
Jana Chrzciciela w Bielsku. Opiekę nad zuchami sprawowały druhny: F. Czaplińska, M. Wereszyńska.

W dniu 15 grudnia 2008r. odbył się wyjazd gromady zuchowej do Warszawy po Betlejemskie Światło Pokoju. W programie było spotkanie z Arcybiskupem Kazimierzem Nycz oraz zwiedzanie Powązek Warszawskich.

W dniu 4 grudnia 2008r. odbyła się uroczystość z okazji Mikołajek. Do naszej szkoły przyjechały zuchy i druhny ze Szkoły Podstawowej w Łęgu i Szkoły Podstawowej w Borowiczkach. Był również Św. Mikołaj, który wręczył wszystkim obecnym upominki. Uroczystość przygotowały druhny: Feliksa Czaplińska i Monika Wereszyńska.

Gromada „Muchomorki” uczestniczyła dnia 8 kwietnia 2008 roku w rajdzie wiosennym „Uśmiech Stokrotki” w Płocku.

Dnia 8 marca 2008r. gromada „Muchomorki” brała udział w imprezie pod hasłem „Imieniny Zucha” w Zespole Szkół nr 2 w Płocku przy ul. Chopina. Drużyny doskonale się bawiły, pokonując wszelkie zadania przygotowane przez harcerzy. Zakończeniem imprezy było wręczenie dyplomów dla „Najbardziej Smerfowej Drużyny” oraz słodki poczęstunek – tort urodzinowy.

***

DOKUMENTY
Archiwa