Miesięczne archiwum: maj 2012
31 maja w naszej szkole odbyła się IV edycja konkursu komputerowego: „Z KOMPUTEREM ZA PAN BRAT”, którego patronem jest Wójt Gminy Bielsk p. Józef Jerzy Rozkosz. Do konkursu przystąpiło 14 uczestników z pięciu gminnych szkół (Machcino, Zagroba, Zągoty, Ciachcin, Bielsk). I etap polegał na rozwiązaniu przez uczniów testu, pozwolił na wyłonienie pięciu finalistów. II etap to część praktyczna, wykonywana z użyciem komputerów. Zwycięzcą został Marcin Marzec uczeń szkoły podstawowej w Zągotach, drugie miejsce zajęła Kamila Lewandowska, również ze szkoły w Zągotach, zaś na trzecim miejscu rywalizację ukończył uczeń naszej szkoły Maciej Sieradzki. Cały turniej przebiegał w miłej atmosferze, a wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody. Organizatorami konkursu byli p. Andrzej Aleksandrowicz oraz p. Tomasz Piechowski.
W dniu 30 maja 2012 roku Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie rozstrzygnęło Wojewódzki Konkurs Historyczny „Powstanie Styczniowe – historia i pamięć”. Pierwsze miejsce zajął w nim uczeń ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku Maciej Sieradzki. Maciek wykazał się bardzo dużą wiedzą na temat powstania styczniowego na terenie ziemi płockiej i sierpeckiej.
W piątek, 18 maja zuchy ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Bielsku, wraz z druhnami Moniką Wereszyńską i Dorotą Latkowską, wzięły udział w XXXV Rajdzie „Wisła”. Rajd odbywał się szlakiem Władysława Broniewskiego.
Pierwsza część zadań czekała na zuchy w Płocku. Dzieci poznały życie i twórczość Broniewskiego, który jest jednocześnie patronem naszej szkoły. Kolejna część zmagań zuchowych (w sobotę), znajdowała się na trasie w stronę Gorzewa, gdzie była baza i gdzie jest się stanica harcerska ZHP. Gromada „Muchomorki” dzielnie radziła sobie z zadaniami. Mimo, iż marsz był momentami wyczerpujący, to wrażenia są niezapomniane, a blask obrzędowego ogniska harcerskiego na długo pozostanie w pamięci.
Rajd zakończył się uroczystym apelem. Zuchy z Bielska zdobyły IV miejsce, dostały nagrody i dyplomy.
W roku szkolnym 2011/12 odbyła się IX edycja Gminnego Konkursu „Olimpiada Poprawnej Polszczyzny”. Wzięli w nim udział uczniowie klas V i VI szkół podstawowych. W tym roku konkurs dotyczył poezji W. Broniewskiego z okazji 50 rocznicy śmierci patrona bielskiej podstawówki.
W konkursie udział wzięli:
Szkoła Podstawowa w Śmiłowie (opiekun p. M. Bułakowska)
Dominika Mazurkiewicz I miejsce, Jakub Jabłoński II miejsce, Weronika Sieradzka III miejsce
Szkoła Podstawowa w Bielsku (opiekun p. A. Olejniczak)
Wiktoria Wereszyńska, Nina Peciakowska
Szkoła Podstawowa w Leszczynie Szlacheckim (opiekun p. M. Żurawska)
Marta Nowakowska, Diana Jabłońska
To był dzień!
11 maja (w piątek), na boisku naszej szkoły odbyła się uroczystość złożenia obietnicy zuchowej. W tym roku, do grona zuchów dołączyło siedem dziewczynek. Przybyli zaproszeni goście – Pani Dyrektor Maria Kluge, Pani Wicedyrektor Aldona Olejniczak, Wójt Gminy Bielsk Pan Józef Jerzy Rozkosz, Pani sekretarz Urzędu Gminy Bielsk Pani Krystyna Chyba oraz rodzice. Obietnicę odebrał przybyły do nas Zastępca Komendanta Hufca „Mazowsze” Płock – druh Maciej Koziński.
O godzinie 14.00 zapłonęło harcerskie ognisko i zaczął się czas próby dla zuchów. Po wysłuchaniu gawędy, pierwszym zadaniem próby była znajomość naszego kraju zgodnie z I Prawem Zucha – Zuch kocha Polskę. Zuchy spisały się doskonale, znały odpowiedzi na wszystkie pytania. Durgą próbą była próba milczenia. Zadaniem przyszłych zuchów było wyciągnąć z worka mysz i nie pisnąć, zgodnie z II Prawem Zucha – Zuch jest dzielny. Dziewczynki pomyślnie przeszły tę próbę wykazując się odwagą i dzielnością. Trzecia próba, to próba wyparzania języka czarodziejskim pokarmem. Każdy zuch mając zasłonięte oczy musiał spróbować ostrej potrawy, rozpoznać ją i przełknąć. Dzieci spisały się rewelacyjnie, a to zadanie było naprawdę trudne. Kolejne próby polegały na rozdaniu kolorowych serduszek rodzicom i gościom oraz ułożenie czynności, które się wykonuje w ciągu dnia, w odpowiedniej kolejności. Szósta próba polegała na napisaniu na karteczkach wad i spalenie ich przez strażnika ognia w ognisku , by już nigdy nie powróciły, bo Zuch stara się być coraz lepszy jak głosi VI Prawo Zucha. Po odebraniu obietnicy i złożeniu przysięgi, każdy nowo przyjęty członek Związku Harcerstwa Polskiego otrzymał znaczek zuchowy –symbol małego harcerza.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla wszystkich w postaci tradycyjnej harcerskiej zupy grochowej. Było pieczenie kiełbasek nad ogniskiem i śpiewanie piosenek harcerskich. To był wyjątkowy dzień w Gromadzie Zuchowej „Muchomorki” ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Bielsku.
Dnia 27 kwietnia bieżącego roku, na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej
im. W. Broniewskiego w Bielsku odbył się uroczysty apel z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliło na początku wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas IV, przy wsparciu wokalnym chóru szkolnego, zaprezentowali program artystyczny, który dotyczył uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel był bardzo interesujący, uczniowie recytowali wiersze, przedstawili scenkę i śpiewali pieśni patriotyczne. Na scenie pojawił się także narrator, który zarysował tło historyczne wydarzeń. Uczniowie starali się odtworzyć ówczesne nastroje Polaków pełne optymizmu i wiary w odbudowę upadającej Rzeczpospolitej. Całość uroczystości wzbogaciły mapa, na której pokazywano państwa i obszary, o których była mowa podczas występu oraz pokaz multimedialny postaci historycznych związanych z tamtymi wydarzeniami.
Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami.
Uroczystość o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja miała na celu nie tylko przypomnieć uczniom historię, zapoznać z głównymi postaciami i okolicznościami powstania pierwszej polskiej konstytucji, ale przede wszystkim miała za zadanie rozbudzanie uczuć patriotycznych i dumy z dokonań naszego narodu.
Apel przygotowali uczniowie klas IV: Aleksandra Radecka, Anna Urbańska, Nina Marciniak, Milena Wierzchowska, Adam Kalinowski, Michał Pyrzak i Piotr Zawadzki pod kierunkiem nauczycieli: Renaty Dymek, Katarzyny Wochowskiej oraz Andrzeja Aleksandrowicza. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem Marka Siemieńca.
Andrzej Aleksandrowicz