Miesięczne archiwum: marzec 2025
Co roku w Powiatowym Konkursie Literackim „Piszę książkę”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 22 w Płocku bierze udział kilkadziesiąt osób. W tym roku swoje prace nadesłało 50 młodych autorów. Zgodnie z konkursowym regulaminem uczestnicy mogli sami wybrać temat. Ocenie podlegała strona literacka i szata graficzna przygotowanej książki.
W kategorii uczniów klas VII i VIII, wyróżnienie za książkę „Pokonać zmrok” otrzymała Alicja Stachowicz z 8a!
Z okazji obchodów Światowego Dnia Wody uczniowie klas VII i VIII zostali zaproszeni do wodnych zmagań przyrodniczych. Tegorocznym hasłem przewodnim była ,,ochrona lodowców”.
Dlaczego właśnie one? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Zmiany klimatu”, co skłoniło uczniów do refleksji nad tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i zasoby wodne.
21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa/Dzień Kolorowej Skarpetki – święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data jest nieprzypadkowa – nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Celem obchodów było podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa.
Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej świetlicy szkolnej odbył się niezwykły konkurs plastyczny pod tytułem „Suknia Pani Wiosny”. Uczestnicy, podzieleni na grupy, mieli za zadanie zaprojektować unikalne i kreatywne suknie, które odzwierciedlałyby piękno tej radosnej pory roku. Wszystkie prace były wyjątkowe, pełne kolorów i pomysłowości, co sprawiło, że wybór zwycięzców był niezwykle trudny! Każdy uczestnik otrzymał piękny dyplom oraz ciekawe nagrody, które z pewnością będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałą zabawę!
11 marca odbył się konkurs geograficzny pt. „ Mistrz Mapy Europy”, którego głównym celem było rozbudzenie zainteresowania geografią oraz zachęcenie młodzieży do pracy z mapami.
Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością mapy politycznej i fizycznej Europy. Zadanie polegało na zaznaczeniu na mapach wszystkich państw Europy wybranych stolic, mórz, wysp i półwyspów. W drugiej części konkursu uczniowie kształtowali umiejętność czytania informacji z atlasu geograficznego, wyszukując wybrane łańcuchy górskie Europy.
14 marca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Matematyki, które miały na celu popularyzację tej nauki oraz pokazanie, że matematyka może być ciekawa i angażująca. W tym roku uczniowie uczestniczyli w grze terenowej „Podchody matematyczne – QR-kody”, która dostarczyła im wielu emocji i dobrej zabawy.
Uczniowie mieli za zadanie odnalezienie ukrytych na terenie szkoły QR-kodów, w których zakodowane były matematyczne łamigłówki i zadania. Po zeskanowaniu kodu za pomocą smartfonów uczniowie otrzymywali pytania i zagadki, które musieli rozwiązać, aby przejść do kolejnego etapu gry.
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie mają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu uczniowie klas VIII poprowadzili warsztaty z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pt.: „Każda pomoc jest wartościowa”.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w w/w konkursie. Prace uczennic Blanki Orszulak i Nikoli Gawińskiej zakwalifikowały się do finału diecezjalnego konkursu plastycznego. Zadaniem uczestnika konkursu było zilustrowanie kościoła, kaplicy, kapliczki przydrożnej lub krzyża na terenie diecezji płockiej.
W kategorii wiekowej klas I-II praca uczennicy klasy Ib Blanki Orszulak zajęła I miejsce
W dniu 28 lutego uczniowie klasy 3a odwiedzili OSP w Bielsku w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”, (a konkretniej modułu V – Matematyka w straży pożarnej).
Uczniowie dowiedzieli się m.in.:
– Ile litrów wody może pomieścić wóz strażacki?
– Gdzie są poukrywane w aucie wszystkie niezbędne do pracy strażackie sprzęty?
– Z jakich elementów składa się niezbędne wyposażenie strażaka i ile waży?
– Jak wygląda strój chroniący strażaka przed szerszeniami?
W miniony piątek, tj. 7 marca, z okazji Dnia Kobiet dla klasy 2a i 3a odbyły się warsztaty klockowe ze znaną i lubianą Ciocią LEGO. Uczestniczka LEGO Masters Polska przeprowadziła z uczniami warsztaty konstrukcyjne w dwóch tematach:
– dla klasy 2a „Podwodny świat LEGO – poznajemy ocean” ,
– dla klasy 3a „LEGO symetria – uczymy się równowagi”.