>>> Regulamin biblioteki w czasie pandemii <<<
B I B L I O T E K A S Z K O L N A
Godziny pracy biblioteki: poniedziałek – piątek 800-1400
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE
25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i w związku z tym świętowaliśmy również w bibliotece. W czasie przerw uczniowie mogli obejrzeć gazetkę przedstawiającą znane i mniej znane misie, poznać utwory, których bohaterem jest miś, a także zrobić sobie zabawne zdjęcie. Chętni mogli wykonać prace plastyczne, były też kolorowanki, misiowe labirynty i łamigłówki.
„Sukces jest jak wspinanie się po drabinie” „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”
W dniach 21-25.10. 2024 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. Głównym celem było odkrywanie talentów i supermocy, które drzemią w każdym z nas.
W ramach akcji w klasach pierwszych odbyły się lekcje na temat poznawania siebie. Klasy czwarte wspólnie tworzyły drzewo talentów. Chętni uczniowie losowali w czasie przerw karteczki z motywującymi hasłami, robili sobie zdjęcia w przygotowanej fotobudce i ze skrzydłami mocy.
Z tej okazji została również przygotowana gazetka zatytułowana: „Sukces zależy od Ciebie”. Na zakończenie obchodów uczniowie z klas siódmych zatańczyli na sali gimnastycznej belgijkę. To był ciekawie spędzony tydzień pełen wrażeń.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – IV edycja „Czytamy z Sercem”
W dniach od 29 września do 5 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz czwarty w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytamy z Sercem”. W ramach wydarzenia odbyły się w klasach 4 lekcje, w czasie których uczniowie przyswoili sobie informacje na temat serca jako narządu, a także poznali sposoby, jak o nie dbać i jak rozpoznać choroby układu krążenia. Była to również okazja do głośnego, płynnego czytania tekstów literackich i popularnonaukowych, których tematem było serce.
Dzięki ulotkom przygotowanym przez fundację Serce Dziecka uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
w przypadku zasłabnięcia lub utraty przytomności. W bibliotece można było obejrzeć okolicznościową gazetkę.
Dzień Jabłka „Wypożycz książeczkę, weź witamin troszeczkę” – akcja czytelnicza
W ostatnich dniach września w bibliotece obchodziliśmy Dzień Jabłka. Odwiedzający wypożyczalnię uczniowie mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi jabłka – skąd się biorą i jakie mają właściwości zdrowotne. Wypożyczający książki uczniowie mogli się poczęstować jabłkiem, chętni robili sobie zabawne zdjęcia, wykonywali prace plastyczne. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, głównie wśród dzieci, promowała czytelnictwo i zachęcała do jedzenia zdrowych owoców.
XIII Narodowe Czytanie – Kordian Juliusza Słowackiego
W tym roku również włączyliśmy się w obchody XIII edycji Narodowego Czytania organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej. 7 września w Ogrodzie Saskim zostały zaprezentowane fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Z okazji wydarzenia uczniowie naszej szkoły poznali ciekawe fakty z życia poety, mieli okazję przeczytać fragment utworu autora i obejrzeć okolicznościową wystawę przygotowaną w bibliotece szkolnej. Dodatkowo w klasie 7b została przeprowadzona lekcja języka polskiego poświęcona fragmentowi „Kordiana” – bajce „O Janku, co psom szył buty”.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska
Dnia 12 stycznia 20104 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas Ia i Ib. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, w której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki, zapoznali się
z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek, zasadami zachowania w bibliotece i postępowania z książkami. Oglądając przygotowaną prezentację multimedialną, uczniowie poznali proces powstawania książek i nazwy osób (zawodów) z tym związanych. W czasie spotkania pierwszoklasiści sprawdzili również swoją znajomość popularnych baśni, odgadując ich tytuły z prezentowanych ilustracji i przedmiotów z nimi związanych.
Na pamiątkę uroczystego wydarzenia bibliotekarka wręczyła każdemu z nowo pasowanych czytelników drobny upominek w postaci medalu „Przyjaciel Książki”, zakładki oraz książki „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek pozyskanej w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W zestawie znalazł się także poradnik dla rodziców zachęcający do czytania dzieciom
i z dziećmi.
Mamy nadzieję, że ślubowanie nowych czytelników było dla nich miłym przeżyciem, które na zawsze zapadnie w ich pamięci.
Wielkie odliczanie do świąt Bożego Narodzenia w bibliotece
W ostatnim tygodniu grudnia w bibliotece panowała wyjątkowa atmosfera. Odwiedzający to miejsce uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie świątecznego zdjęcia w bożonarodzeniowej scenerii, były kolorowanki, bombki, zakładki do książek, a także świąteczna poczta z życzeniami. Można było również obejrzeć wystawę książek o tematyce świątecznej. Był to radośnie spędzony czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
Warsztaty szydełkowe w bibliotece
W warsztatach szydełkowych brały udział uczennice z klas: 4b, 2b, 4a, 8b. W ramach zajęć pozalekcyjnych dziewczynki uczyły się podstaw szydełkowania, próbowały wykonać proste robótki szydełkowe – bransoletki, zakładki do książki. Zainteresowanie było bardzo duże, więc w planach są kolejne zajęcia, także dla uczniów z innych klas. Był to miło spędzony czas, okazja do integracji między klasami. Dziewczynki rozwijały swoje umiejętności manualne i poznały ciekawy sposób spędzania wolnego czasu.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
21 listopada po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji uczniowie mogli przesłać „Życzliwą Pocztą” życzenia, pozdrowienia, dobre słowo lub podziękowania do wybranych przez siebie adresatów, którym chcieli okazać swoją sympatię lub wyrazić przyjaźń. W umieszczonym w bibliotece pudełku znalazły się własnoręcznie przygotowane kartki, listy i rysunki, które zostały przekazane odbiorcom podczas szkolnych obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Odwiedzający bibliotekę uczniowie mogli zabrać ze sobą zakładki, kolorowanki i naklejki przypominające im, że życzliwym trzeba być przez cały rok a nie tylko od święta.
Przerwa na czytanie
31 października 20023 roku nasza szkoła po raz trzeci brała udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Głównym celem akcji było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki lub wypożyczyli je z biblioteki. W czytelni można było sobie zrobić zabawne zdjęcie.
TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY2023
W dniach 18-25 października 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Uczniowskiej Supermocy. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Jesteś Królem/Królową swojego czasu”. W działaniach, które podejmowaliśmy, chodziło o uzmysłowienie uczniom, że to, co osiągną w życiu, zależy od nich samych. Każdy z nas ma: 24 godziny na dobę – 1440 minut na dobę – 86400 sekund na dobę. 24 godziny na dobę – 168 godzin tygodniowo – 8.760 godzin rocznie. Każdy sam decyduje, co zrobi z tym czasem, jak go wykorzysta, spożytkuje i zagospodaruje.
Dobre i efektywne zarządzanie czasem pomaga:
- wykonywać swoje obowiązki na czas;
- planować każdy dzień;
- ustalać priorytety, co warto zrobić, a co odpuścić;
- planować konkretne zadania do wykonania;
- zmniejszyć stres związany z wykonywaniem danego zadania;
- zapanować nad swoimi pożeraczami czasu;
- znaleźć czas tylko dla siebie.
W bibliotece szkolnej można było sobie zrobić zdjęcie Króla/Królowej swojego czasu. Wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze, wykorzystując przygotowane karty pracy. Był to dobrze i efektywnie spędzony czas.
Pani Jesień w szkolnej bibliotece
W październiku został zorganizowany konkurs plastyczno-poetycki, który polegał na wykonaniu ilustracji do wiersza „Idzie jesień”. Celem konkursu było rozbudzanie u dzieci twórczej inwencji, kreatywności i wrażliwości estetycznej inspirowanych pięknem poezji.
Idzie jesień
Idzie drogą Pani Jesień
Kolorowe liście niesie.
Bujną, rudą ma czuprynę,
Nosi z liści pelerynę.
Niesie w koszu jabłka, gruszki,
Pęk marchewki, garść pietruszki,
Kosz żołędzi i kasztanów,
Pożegnała klucz bocianów.
Piękna Jesień i wesoła
– „Wyjdźcie na dwór dzieci” – woła.
„Bo za moją peleryną
Kolorowe dni przepłyną.
Będzie szaro, błotnie, słotnie,
Wynudzicie się okropnie”
Korzystajmy więc Kochani
Póki złota jesień z nami!
Uczniowie klas I-III bardzo chętnie przystąpili do konkursu. Wykonali wiele pięknych prac przy użyciu różnorodnych technik plastycznych. Jury oceniające wytwory uczniów miało twardy orzech do zgryzienia i po burzliwej dyskusji postanowiło przyznać nagrody następującym osobom:
I miejsce Maja Tomaszewska 2a
II miejsce Wiktoria Zyśk 1b
III miejsce Gabriela Tarka 3b
wyróżnienie: Zofia Bieńkowska 2b, Lilianna Rydz 2b
Wszystkie dostarczone prace zasłużyły na pochwałę i zostały wyeksponowane na wystawie w wypożyczalni. Zwyciężczynie i wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – III edycja „Czytamy z Sercem”
W dniach od 29 września do 5 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz trzeci w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytamy z Sercem”. W ramach wydarzenia odbyły się w klasach 4 lekcje, w czasie których uczniowie przyswoili sobie informacje na temat serca jako narządu, a także poznali sposoby, jak o nie dbać i jak rozpoznać choroby układu krążenia. Była to również okazja do głośnego, płynnego czytania tekstów literackich i popularnonaukowych, których tematem było serce.
Dzięki ulotkom przygotowanym przez fundację Serce Dziecka uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
w przypadku zasłabnięcia lub utraty przytomności. W bibliotece można było obejrzeć okolicznościową gazetkę, kolorować duże serce i małe serduszka, wykonać różne kreatywne zadania.
DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE!
Nasza szkoła przystąpiła od Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych w roku szkolnym 2023/2024. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki!
Narodowe Czytanie 2023
W tym roku również włączyliśmy się w obchody XII edycji Narodowego Czytania organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej. 9 września w Ogrodzie Saskim zostały zaprezentowane fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Z okazji wydarzenia uczniowie naszej szkoły poznali ciekawe fakty z życia pisarki, mieli okazję przeczytać fragmenty jej powieści i obejrzeć okolicznościową wystawę.
NAJBARDZIEJ ROZCZYTANA KLASA W SZKOLE
Tytuł ten otrzymuje klasa 1b, która w ciągu roku szkolnego (do maja) wypożyczyła największą liczbę książek ze szkolnej biblioteki – było to 437 książek, co daje średnio 17,48 książki na ucznia. Na drugim miejscu podium znalazła się klasa 1a z liczbą 246 książek (9,46 książki na ucznia). Trzecie miejsce należy do klasy 4a – 169 książek ( średnia na ucznia 6,76 książki).
Kochani, warto czytać, bo jak pisała Wisława Szymborska: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Gratuluję zwycięzcom i liczę na więcej, do końca roku szkolnego jeszcze trochę czasu. 🙂
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
10 marca zostały przyznane nagrody uczestnikom konkursu plastycznego na projekt okładki do wybranej baśni lub legendy. Był on adresowany do uczniów klas I-III. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa i rozbudzanie wyobraźni twórczej.
Wyniki konkursu:
I miejsce Maja Zalewska 3c,
II miejsce Aleksandra Dobosz 3b,
III miejsce Alicja Dyoniziak 2b.
Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulujemy!
GIRL POWER – SIŁA DZIEWCZYN
Pod takim hasłem świętowaliśmy Dzień Kobiet w bibliotece. Dzięki gazetce informacyjnej uczennice dowiedziały się, czym jest „girl power” i jak na co dzień ją sobie wzajemnie okazywać. Girl Power to siła i odwaga, by stawić czoła przeciwnościom. To siła i energia do spełniania marzeń i realizowania planów życiowych. To wsparcie i „siostrzeństwo” w trudnych momentach.
Chętne osoby zapisały na kartce odpowiedź na pytanie: dlaczego dziewczyny powinny się wspierać?. Padło wiele ciekawych propozycji. Można było również obejrzeć wystawę książek, których bohaterkami są kobiety.
„Randka z książką” – wybierz sobie książkę do czytania!
Z okazji walentynek uczniowie wypożyczający przed feriami książki mogli wziąć ze sobą książkę-niespodziankę, sugerując się jedynie jej numerem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i na pewno poszerzyła horyzonty czytelnicze niejednego ucznia.
23 STYCZNIA – DZIEŃ PISMA RĘCZNEGO
W naszej szkole również przyłączyliśmy się do świętowania. Z tej okazji uczniowie klas 4 i 5 przepisywali ręcznie utwory Władysława Broniewskiego i polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Juliusza Słowackiego. Wystawę prac i gazetkę okolicznościową można było obejrzeć w bibliotece. Uczniowie mogli również zobaczyć piękny zestaw do kaligrafii i spróbować swoich sił, pisząc atramentem piórem ze stalówką. Okazało się, że to wymaga sporo uwagi, wysiłku i wcale nie jest takie łatwe. Było to dla wielu nowym doświadczeniem, a także dobra zabawą.
Czym jest pismo odręczne?
Zgodnie z definicją pismo odręczne jest pismem sporządzonym przy pomocy odpowiednich piśmienniczych przyrządów. Do nich należą między innymi długopis, wieczne pióro oraz ołówek. Pismo potrafi oddać nie tylko nasze myśli przelewane na papier, ale i nastrój jakiemu poddała się pisząca osoba, a nawet sytuację jaka dotknęła piszącego. Dlatego też z pisma odręcznego odczytać można bardzo unikalne, wręcz osobiste informacje, które posłużyć mogą zdiagnozowaniu nawet choroby.
Dzień Pisma Odręcznego
Dzień Pisma Odręcznego jest świętem, które ustanowione zostało w celu zwrócenia uwagi na rolę odręcznego pisma w naszym życiu oraz na jego znaczenie. Wprowadzone zostało przez Writng Instrument Manufactures Association w skrócie WIMA. Jako dzień do świętowania wybrano 23 stycznia, który nie jest w żadnym wypadku przypadkowy! To dzień urodzin jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, Johna Hancocka, który słynął ze swojego zamaszystego, dużego i pięknego podpisu. Stał się on inspiracją dla wielu osób uczących się kaligrafii, a także wzorem sprawności piśmienniczej do jakiego warto dążyć.
Dlaczego warto pisać ręcznie?
Otóż, takie pisanie:
- wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego
- sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia
- stymuluje aktywność mózgu i pomaga w rozwoju połączeń synaptycznych
- uczy samokontroli i dyscypliny
- wspomaga i ćwiczy pamięć
Pisząc ręcznie, zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. A to pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia, ponadto pisząc ręcznie, robimy mało błędów gramatycznych i stylistycznych i wyrabiamy sobie ładny charakter pisma.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji uczniowie mogli obejrzeć wystawę książek i ciekawą gazetkę, która przybliżyła im historię tego święta. Dowiedzieli się z niej również, skąd wziął się pomysł na napisanie książki o przesympatycznym Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Młodsi uczniowie mogli wykonać kolorowanki, starsi sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując quiz o Kubusiu Puchatku. Do skosztowania było również słodkie „co nieco” (zgodnie z zaleceniem Kubusia Puchatka).
Co słychać w bibliotece?
Na przełomie grudnia i stycznia zostały przeprowadzone w bibliotece szkolnej następujące działania promujące czytelnictwo:
– konkursy :
- „Święty Mikołaju – ja czytam!” – konkurs dla klas 1-3 na kartkę dla Świętego Mikołaja
- „Baśnie legendy z całego świata” – konkurs plastyczny dla klas 4-8 na wykonanie ilustracji do wybranej baśni lub legendy
I miejsce Marcelina Gawińska 4b - „Zostań pisarzem, napisz baśń, zmień bieg współczesnych wydarzeń” – konkurs literacki dla klas 4-8
I miejsce Przemysław Michalski 5a - „Przeczytałam / przeczytałem – polecam!” – konkurs na recenzję książki dla klas 4-8
I miejsce Marcelina Gawińska 4b
II miejsce Przemysław Michalski 5a
III miejsce Zuzanna Pietrzyk 8a
– akcja czytelnicza „Grudniowe weekendy z książką i jabłkiem” – uczniowie czytali książki i jedli zdrowe owoce.
Laureaci i uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i drobne upominki. Praca Przemka zostanie zaprezentowana w gazetce szkolnej. Dodatkowo uczniowie biorący udział w konkursie na recenzję ulubionej książki otrzymali szóstki z języka polskiego.
Gratuluję i zachęcam do brania udziału w kolejnych akcjach!
SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „JÓZEF WYBICKI I POLSKIE SYMBOLE NARODOWE NA PRZESTRZENI DZIEJÓW”.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 2 grudnia 2022 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas Ia i Ib. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, w której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki, zapoznali się
z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek, zasadami zachowania w bibliotece i jak należy postępować z książkami.
Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, podpisując się paluszkiem umoczonym w farbie. Na pamiątkę uroczystego wydarzenia bibliotekarka wręczyła każdemu z nowo pasowanych czytelników drobny upominek w postaci medalu oraz książki z projektu „Mała książka – wielki człowiek”, który realizowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie otrzymali również skierowany do rodziców list zachęcający do czytania dzieciom i z dziećmi.
Mamy nadzieję, że ślubowanie nowych czytelników okazało się dla nich niemałym przeżyciem, które na zawsze zapadnie w ich pamięci.
W piątek obchodziliśmy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie mogli napisać życzenia dla pluszowego ulubieńca, wykonać „misiowe” kolorowanki, rozwiązać zagadki. Do obejrzenia była wystawa książek, których bohaterami byli między innymi: Kubuś Puchatek, Miś Guziczek. Na gazetce zaprezentowane były postaci popularnych bajkowych misiów. Za aktywne włączenie się w świętowanie Dnia Misia uczniowie otrzymali kolorowe zakładki do książek. To był miło spędzony czas.
Konkurs na mem czytelniczy „Z książką Ci do twarzy” rozstrzygnięty!
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został zorganizowany szkolny konkurs plastyczny. Uczniowie mieli wykonać dowolną techniką mem, który dotyczył książki, czytania lub biblioteki. Oto lista nagrodzonych: I miejsce Marcelina Gawińska klasa
IV b, II miejsce Przemysław Michalski klasa 5a, III miejsce Zuzanna Badurska klasa 8a, dyplom za udział otrzymała Oliwia Kaczmarska klasa 8a. Gratulujemy zwycięzcom! Nagrody do odbioru w bibliotece.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W tym roku w naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Tego dnia w bibliotece można było obejrzeć wystawę bajkowych postaci, przejrzeć i wypożyczyć książki o królewnach, misiach, smokach i wielu innych bohaterach. Była też możliwość zrobienia sobie zabawnego zdjęcia. Zabawa była wyśmienita.
DZIEŃ MIŁOŚNIKÓW PLUSZAKÓW
W bibliotece szkolnej obchodziliśmy Dzień Miłośników Pluszaków. Uczniowie mogli przyjść ze swoim ukochanym pluszowym zwierzątkiem i się nim pochwalić. Była to również okazja do wypożyczenia książek. Wśród uczestników akcji odbyło się losowanie nagród – niespodzianek.
Przerwa na czytanie
26 października 20022 roku nasza szkoła po raz drugi brała udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Głównym celem akcji było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki lub wypożyczyli je z biblioteki. Młodszym uczniom czytali starsi koledzy. W akcji czytelniczej wzięło udział: 345 uczniów i kilkunastu nauczycieli. W realizację przedsięwzięcia włączyła się cała społeczność szkolna.
NARODOWE CZYTANIE
Nasza szkoła brała udział w XI edycji Narodowego Czytania 2022 –„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dziś otrzymaliśmy od organizatorów – Kancelarii Prezydenta RP oficjalne podziękowanie za udział oraz okolicznościowy egzemplarz „Ballad i romansów”, wzbogacony ilustracjami, który powstał specjalnie na Narodowe Czytanie 2022.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu, będącym uhonorowaniem Roku Romantyzmu Polskiego.
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH w naszej szkole
10 października (po raz trzeci w Polsce) obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Tego dnia o 10.10 była przerwa w planowych zajęciach i uczniowie przez 25 minut do końca 3 lekcji grali w ulubione gry planszowe. Był to ciekawy przerywnik w codziennych czynnościach. Poza tym uczniowie zobaczyli, że można żyć i dobrze się bawić, nie używając telefonów komórkowych, grając w gry „bez prądu”. Takie rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój wiedzy i wyobraźni. To wyzwanie intelektualne, które angażuje kluczowe obszary myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy liczenie. Spotkanie przy grach planszowych to idealna okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi. W czasie przerw uczniowie mogli grać w planszówki w bibliotece. Wszyscy świetnie się bawili.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – II edycja „Czytamy z Sercem”
29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział po raz drugi w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytamy z Sercem”. W ramach wydarzenia odbyły się lekcje, w czasie których uczniowie dowiedzieli się wiele na temat serca jako narządu, a także jak o nie dbać i jak rozpoznać choroby układu krążenia. Była to również okazja do głośnego, płynnego czytania tekstów literackich i popularnonaukowych, których tematem było serce.
Dzięki ulotkom przygotowanym przez fundację Serce Dziecka uczniowie mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku zasłabnięcia lub utraty przytomności.
Spotkanie autorskie online z Marcinem Koziołem „Skrzynia Władcy Piorunów” Nikola Tesla i elektryzująca nauka
28 września 2022 roku uczniowie klas: 5b, 5c, 6a i 6b wzięli udział w spotkaniu online z Marcinem Koziołem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz przedstawił krótka biografię Nikoli Tesli, elektrotechnika, radiotechnika i wynalazcy. Historia tego inżyniera była inspiracją do napisania „Skrzyni Władcy Piorunów”, gdzie fakty łączą się z zagadką kryminalną rozwiązywaną przez młodych bohaterów: Julię, Toma i psa Spajka. Autor zaciekawił uczniów historią książkowych postaci i zachęcił ich dosięgnięcia po tę ciekawą lekturę.
Mamy to!
W tym tygodniu do biblioteki dotarły książkowe nowości, na które czekali zniecierpliwieni czytelnicy. Książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2022 i znalazły się wśród nich głównie propozycje uczniów, ale także bestsellery polecane przez znawców literatury.
Każdy z pewnością znajdzie lekturę dla siebie.
Wypożycz książkę na wakacje!
„Jak nie czytam, jak czytam” – akcja czytelnicza
Kilka uczennic naszej szkoły wzięło udział w akcji czytelniczej: „Jak nie czytam, jak czytam”. Jej zadaniem było promowanie czytelnictwa i pokazanie w oryginalny sposób, że młodzi ludzie, wbrew utartym opiniom, czytają książki.
Zadanie było bardzo proste – należało zrobić zdjęcie przestawiające czytanie ulubionej książki w niecodziennych okolicznościach, np. w domu, w parku, ogrodzie, nad rzeką itd.
XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom pod hasłem: „Polscy autorzy dla klimatu”
W ramach obchodów OTCD zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem książki Justyny Bednarek pt.: „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Uczniowie wraz z nauczycielami posadzili i posiali kwiaty w ogródku szkolnym. Będą je pielęgnować i obserwować ich rozwój. Działania te integrowały uczniów poprzez wspólna lekturę i zabawę. Celem tegorocznego czytania było przede wszystkim promowanie twórczości polskich autorów, a także zachęcenie do czytania i nakłonienie młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety. Ze względu na sytuację w Ukrainie zwrócono także uwagę na klimat w rozumieniu społecznym.
„Czytamy razem”
Dziś w bibliotece było gwarno i wesoło. Uczniowie tłumnie przychodzili w czasie przerw na wspólne czytanie i kolorowanie. Dodatkowo mogli sobie zrobić zabawne zdjęcie w OKNIE CZYTELNICZYM. Na osłodę były cukierki i wszyscy świetnie się bawili.
„PODARUJ KSIĄŻCE DRUGIE ŻYCIE”
Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Szkolnym i Wolontariatem zorganizowała akcję: „PODARUJ KSIĄŻCE DRUGIE ŻYCIE”.
Uczniowie i nauczyciele przynieśli ciekawe książki, które zostały sprzedane na kiermaszu. Dochód zostanie przekazany na leczenie Lilianny Pietraszek, dziewczynki chorującej na złośliwy nowotwór mózgu.
Każda przyniesiona książka stała się cegiełką, która wsparła osobę potrzebującą, a kupiona książka dostała nowe życie.
Wspólnie udało nam się zebrać: 261,79zł z kiermaszu i 460 zł z loterii fantowej z okazji Dnia Wolontariusza. Zasilimy konto Lili kwotą: 721,79zł.
Wśród darczyńców zostały rozlosowane drobne upominki.
Gdyby ktoś chciał jeszcze wspomóc Lili, może dokonać wpłaty indywidualnie na podane konto:
https://www.siepomaga.pl/lili-pietraszek
180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej
Uczeń naszej szkoły wziął udział w Ogólnopolskim Wyzwaniu Kreatywnym – Kartka urodzinowa dla Marii Konopnickiej z okazji 180-tych urodzin. Piotr Wojtunik przygotował w wybranej przez siebie aplikacji kartkę urodzinową, którą przesłaliśmy do SP nr 22
z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku. Wszystkie prace można obejrzeć
w galerii. https://tiny.pl/963xn
„Odczarować lektury”
Pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie z Waldemarem Cichoniem, autorem książek o Cukierku. W czasie spotkania uczniowie klas 1-3 mieli możliwość dowiedzieć się, skąd biorą się pomysły na pisanie kolejnych przygód rezolutnego Cukierka. Autor przypomniał również, jakie są etapy powstawania książek i kto musi nad nimi pracować, aby mogły trafić do księgarni lub biblioteki zanim można je przeczytać. Uczniowie byli zadowoleni i miło spędzili czas.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0 na lata 2021-2025.
Głównym celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie zbiorów bibliotecznych poprzez zakup nowości czytelniczych i elementów wyposażenia biblioteki. Otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych, za które będziemy mogli kupić wiele ciekawych książek, co z pewnością jeszcze bardziej przyciągnie do biblioteki młodych czytelników.
Jesteśmy zadowoleni, że udało się uzyskać dotację i powiększymy w ten sposób nasz księgozbiór.
MAGICZNE NASIONKO
Z okazji Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie naszej szkoły zasiali nasionko czytelnictwa, z którego wyrosły: MĄDROŚĆ, INSPIRACJA, PRZYJAŹŃ, FANTAZJA, SIŁA, CIEKAWOŚĆ, WIEDZA, RADOŚĆ, WYOBRAŹNIA, MARZENIA. Wszystkie magiczne roślinki zostały umieszczone w ekologicznych doniczkach (puszka, butelki, kartony) i ozdobione naturalnymi elementami (papier, sznurek, szyszki). Wyobraźnia uczestników była nieograniczona.
Za udział w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy i książki, a magiczne roślinki stały się dodatkową ozdobą biblioteki.
Gazetka informacyjna w bibliotece przybliżyła uczniom ideę i historię Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku. Jest ono okazją do promowania czytelnictwa, edytorstwa i zwraca uwagę na ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Akcja czytelnicza KSIĄŻKA W CIEMNO
1 kwietnia w bibliotece szkolnej można było wypożyczyć książkę w ciemno, tzn. biorąc pod uwagę jedynie jej wielkość, ponieważ wszystkie były zapakowane w papier gazetowy. Zainteresowanie uczniów było ogromne, prawie wszystkie przygotowane książki zostały wypożyczone. Dodatkową atrakcją była Wystawa Książek Niewidzialnych (dla tych osób, które mają poczucie humoru i traktują pewne sytuacje z przymrużeniem oka).
Książka w ciemno była pretekstem do tego, aby uczniowie dowiedzieli się również o święcie, które przypada 2 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dla uczniów zostały przygotowane: kolorowanki, komiks i zadania poświęcone Andersenowi, dzięki którym uczniowie mogli bliżej poznać autora. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Od tego czasu coroczne obchody organizuje inne państwo. Polska była organizatorem święta w 1977 roku, zaś przewodnie hasło tych obchodów brzmiało: „Książka moim oknem na świat”. Impreza odbywała się też w takich krajach jak: Belgia, Brazylia, Hiszpania, Indie, Japonia, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone.
W ramach święta, organizowane są dla dzieci i rodziców wydarzenia literackie, spotkania z autorami książek dla małych czytelników oraz warsztaty artystyczne.. W Polsce od 2001 roku działa Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która zachęca rodziców do czytania książek dzieciom.
W Dniu Dziecka została podpisana przez przedstawicieli organizatorów oraz gości specjalnych proklamacja programu „All of Europe Reads to Kids”. Program dąży do wymiany doświadczeń oraz integracji z osobami i instytucjami, które prowadzą działania zachęcające dzieci do czytania książek. A książki, zwłaszcza baśnie, czytane dzieciom od samego urodzenia znacząco wpływają na dalszy rozwój małych czytelników. Czytanie pobudza wyobraźnię, kształtuje procesy myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Książki przede wszystkim uwrażliwiają na piękno życia i sztuki. Pierwszy kontakt z książką jest ważnym krokiem w umacnianiu nawyku wspólnego czytania. Rodzic staje się przewodnikiem i opiekunem po kartach baśni i bajek, a dziecko przeżywa niezwykłe przygody, które na długo zapadają w pamięć małego czytelnika. Warto więc poświęcić codziennie przynajmniej 20 minut na wspólne czytanie z dzieckiem, bowiem książka może stać się jego najlepszym przyjacielem.
Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2022 roku jest Kanadyjska Sekcja IBBY.
Mój język świadczy o mnie – wypowiadamy wojnę wulgaryzmom
A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
Mikołaj Rej
18 marca 2022 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczno-literacki na plakat zachęcający do dbałości o kulturę języka – Mój język świadczy o mnie – wypowiadamy wojnę wulgaryzmom. Konkurs był organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Do komisji oceniającej w terminie wpłynęły 3 prace:
Wiktora Marcinkowskiego z kl. 4a
Przemysława Michalskiego z klasy 4a
Zuzanny Pietrzyk z klasy 7a
W trakcie oceny plakatów jury postanowiło przyznać ex aequo I miejsce wszystkim uczestnikom.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.
Gratulujemy!
3 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY
My również obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Z tej okazji w bibliotece została przygotowana gazetka informacyjna dotycząca tego święta. Uczniowie klas młodszych mogli sprawdzić swoją wiedzę o bohaterach bajek dla dzieci, odgadnąć tytuły książek. Chętni czytelnicy uzupełniali swoje cegiełki czytelnicze, z których „zbudujemy” wieżę, aby pokazać, że nasza szkoła to „ZACZYTANA SZKOŁA”.
Pierwsze wzmianki o obchodach święta twórców literatury pojawiły się w 1984 roku, kiedy to członkowie PEN Clubu – Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy – chcieli uczcić swą pracę i trud. Historia tego święta sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy powstał PEN. Jest to skrót skrywający słowa: poeta, eseista, nowelista. Za cel stawiano sobie poszanowanie wolności słowa, dorobku intelektualnego pisarzy oraz współpracę. W Polsce działalność PEN zawdzięczamy Stefanowi Żeromskiemu, który
w 1925 roku powołał go do życia. Poetyckie stowarzyszenia na początku działały we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, z biegiem lat PEN miał swoich przedstawicieli
w większości państw.
POMOC DLA UKRAINY
APELUJEMY O PILNE WSPARCIE !
W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Szkolny Klub Wolontariusza organizuje zbiórkę darów rzeczowych dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.
Zbieramy:
♥ produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia,
♥ artykuły higieniczne i środki czystości,
♥ materiały opatrunkowe.
Dary należy składać do 4 marca 2022r. do wychowawców lub opiekunów Wolontariatu: p. A. Maruszewskiej ks. G. Makowskiego.
Nie pozostańmy obojętni ! Bądźmy solidarni z Ukrainą!
Nowości czytelnicze w bibliotece!
Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej i dużemu zainteresowaniu kiermaszem taniej książki z Tuliszkowa udało się pozyskać pieniądze na zakup książek do biblioteki szkolnej. Nasza placówka wzbogaciła się o 48 nowiutkich pozycji do czytania, które z niecierpliwością czekają na wypożyczających J.
Dziękuję wszystkim za udział w akcji i zapraszam na kolejny kiermasz już w marcu!
Zabierz książkę na ferie!
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska
Celem akcji pod tytułem „Zbierz książkę na ferie!” było przypomnienie uczniom, że czytanie książek to ciekawy i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Uczniowie, którzy wzięli udział w tej akcji, mieli za zadanie wypożyczyć książkę na okres ferii i ją przeczytać. Dodatkową korzyścią dla zainteresowanych był udział w losowaniu nagród.
W akcji „Zabierz książkę na ferie!” wzięło udział: 51 uczniów z klas 1-8 (1a – 3ucz., 1b – 2 ucz., 2a – 7 ucz., 2b – 1 ucz., 2c – 6 ucz., 3a – 10 ucz. J, 4b – 2 ucz., 5a – 6 ucz., 5b – 2 ucz., 6b – 1 ucz., 7a – 2 ucz., 7b – 2 ucz., 7c – 2 ucz., 8c – 5ucz.).
W czasie ferii zimowych nasi uczniowie przeczytali min. takie książki jak: Dynastia Miziołków, Zemsta, Balladyna, Pinokio, Tajemniczy ogród, Mały Książę, Zaczarowana zagroda, Anaruk chłopiec z Grenlandii.
Książki nagrody powędrowały do:
- Alicji Dyoniziak kl. 1b
- Luizy Szymańskiej kl. 5a
- Janka Radeckiego kl. 8c
Upominki do odbioru w bibliotece.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych wyzwaniach czytelniczych!
„Świąteczny czas z książką i owocem”
Akcja czytelnicza zorganizowana przez bibliotekarza skierowana była do całej społeczności szkolnej. Polegała ona na tym, że przynajmniej w 6 dni zimowej przerwy świątecznej uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli czytać wybraną książkę co najmniej 10 minut i zjeść minimum jeden wybrany owoc. Głównym celem akcji było zachęcenie do czytania, a także zwrócenie uwagi na właściwe odżywianie – spożywanie owoców, by cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Dzięki temu działaniu dzieci i rodzice mieli okazję spędzić ze sobą więcej czasu, zrobić coś wspólnie.
Podsumowanie akcji w liczbach:
9 uczniów, klasy 2a i 4a, zjedzono 126 owoców (banany, jabłka, maliny, kiwi, śliwki, mandarynki, truskawki, melon). Czytano 1259 minut (20 godzin i 59 minut).
Nagrodę niespodziankę otrzyma klasa 4a, która czytała w sumie 823 minuty (13 godzin i 43 minuty). Klasa 2a czytała 436 minut (7 godzin i 16 minut).
Gratulujemy uczestnikom i liczymy na większe zaangażowanie w kolejnym wspólnym czytaniu!
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 7 grudnia 2021 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas Ia i Ib. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, w której uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki, zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz zasadami zachowania w bibliotece w czasie pandemii.
Uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat, jak należy postępować z książkami, odgadywali zagadki związane z biblioteką, tytułami znanych i lubianych utworów.
Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie na najstarszą książkę
z księgozbioru, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę uroczystego wydarzenia bibliotekarka wręczyła każdemu z nowo pasowanych czytelników drobny upominek
w postaci medalu oraz książki z projektu „Mała książka – wielki człowiek”, który realizowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie otrzymali również skierowany do rodziców list zachęcający do czytania dzieciom i z dziećmi.
Mamy nadzieję, że ślubowanie nowych czytelników okazało się dla nich niemałym przeżyciem, które na zawsze zapadnie w ich pamięci.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE
25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i w związku z tym świętowaliśmy również w bibliotece. W czasie przerw uczniowie mogli obejrzeć wystawę przedstawiającą znane i mniej znane misie, poznać utwory, których bohaterem jest miś, a także zrobić sobie zabawne zdjęcie. Za udział w zabawie dzieci otrzymały dyplomy, medale i naklejki.
Przy okazji tego święta zorganizowany został konkurs plastyczno-literacki „MÓJ PRZYJACIEL – PLUSZOWY MIŚ” dla wszystkich uczniów. Wpłynęło kilka prac przedstawiających misia oraz trzy wiersze, których bohaterem był miś. Komisja oceniająca postanowiła przyznać pierwsze miejsce Gabrieli Tarce z klasy 1b za pracę plastyczną. Autorzy wierszy popisali się talentem i wszyscy otrzymali dyplomy za zajęcie pierwszego miejsca ex aequo.
Za udział w konkursach wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i pochwały.
W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę zgłoszonych prac.
Szkoła nastawiona na relacje…
24 listopada 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach andrzejkowo- eksperymentalnych w ramach realizacji programu „Wspólnie dzielnym krokiem” we współpracy z Fundacją Miasto-Państwo w Płocku. Wspólna zabawa była okazją do integracji dzieci z różnych klas. Podczas zajęć nawiązano do dawnych polskich zwyczajów. Dzieci miały okazję przyjrzeć się wróżbom i przesądom z perspektywy współczesnej nauki. Udało się nam stworzyć relacje oparte na zaufaniu, życzliwości, akceptacji. Uczniowie mieli okazję doświadczać, przeżywać i odbierać rzeczywistość wieloma zmysłami. Dziękujemy, że byliście razem z nami! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.
NOWY NUMER GAZETKI SZKOLNEJ „UCZNIAK”
Zapraszamy do przeczytania nowego numeru gazetki szkolnej „Uczniak”. Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji, ciekawe artykuły, wywiad, fragment nagrodzonego opowiadania Przemysława Michalskiego z klasy 4a oraz konkurs literacki. Życzymy miłej lektury!
SPOTKANIE AUTORSKIE Z WALDEMAREM CICHONIEM
22 listopada 2021 roku uczniowie klas: 1a, 1b, 2a, 2b, 2c i 3b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu online z Waldemarem Cichoniem, autorem lektury „Cukierku, ty łobuzie!”. Autor opowiedział dzieciom, skąd wziął się pomysł napisania historii o kocie Cukierku, jak wygląda proces pisania książek i ich wydawanie. Uczniowie mogli również zobaczyć głównego bohatera – cudnego, szarego kota Cukierka i jego towarzyszkę – kotkę Tradycję. Po spotkaniu można było kupić wybraną książkę z dedykacją autora. Dzieci stwierdziły, że to wydarzenie było to dla nich miłym i ciekawym doświadczeniem.
Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego!
PRZEPISUJEMY HOBBITA
Członkowie Koła Bibliotecznego wzięli udział w akcji “Przepisujemy Hobbita” organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Zadanie polegało na przepisaniu ręcznie przesłanego fragmentu książki Tolkiena z okazji 130. rocznicy urodzin autora. Początkowo organizatorzy planowali przepisać tylko „Hobbita” (stąd nazwa wydarzenia), ale zainteresowanie było tak ogromne, że powstały również „rękopisy” innych utworów. Nam przypadł fragment „Władcy Pierścieni” strona 701.
Akcja z pewnością zachęci do lepszego poznania twórczości Tolkiena i czytania jego dzieł, szczególnie przez uczniów klas starszych.
Podsumowanie „Jesiennej akcji czytelniczej”
W dniach od 4 do 31 października 2021r. prowadzona była w szkolnej bibliotece „Jesienna akcja czytelnicza”. Jej głównym celem było zachęcanie uczniów do czytania, pokazanie im, że czytanie może być przyjemne i stać się ważnym elementem życia.
Aby wziąć udział w akcji, wystarczyło przyjść do biblioteki, wypożyczyć, przeczytać i polecić książkę innym oraz przyczepić do jesiennego drzewa czytelniczego listek w odpowiednim kolorze: klasy I-III listki pomarańczowe, klasy IV-VI listki zielone, klasy VII-VIII listki czerwone, pozostali czytelnicy – listki niebieskie. Zainteresowanie uczniów było dosyć spore, co można zauważyć, biorąc pod uwagę zmieniającą się liczbę listków na kolejnych zdjęciach. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie uczniów klas IV-VI, ponieważ to dzięki nim jesienne drzewo zrobiło się zielone – ci uczniowie wypożyczali najwięcej książek.
SZKOLNY KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
22 października 2021 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs na zakładkę do książki. Wzięło w nim udział 39 uczniów z klas I-III.
Jury przyznało 3 nagrody i 4 wyróżnienia:
I miejsce – Julia Sobczyńska kl.2c
II miejsce – Agata Szewc kl.1b
III miejsce – Natalia Narkiewicz kl.3a
Wyróżnienia: Julia Stachurska kl.2a, Łucja Spadło kl.2b, Nikola Dobosz kl.2a, Aleksandra Dobosz kl.2b. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Przerwa na czytanie
14 października 2021roku wspólnie z uczniami ze szkół z całej Polski i z zagranicy wzięliśmy udział w czytaniu na przerwie. Przyłączyliśmy się do akcji, by wspólnie z innymi pobić zeszłoroczny rekord, który wyniósł 149 851 osób czytających na przerwie.
Akcja odbywała się z okazji II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Oprócz Polski rekord w czytaniu na przerwie biły z nami szkoły z wymienionych miast:
- Strasburg, FRANCJA
- Jaszuny, Litwa
- SOIGNIES, Belgia
- Wilno, Litwa
- Palos Heights, USA
Celem akcji jest:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
- wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Honorowy patronat nad akcją objęli:
- Lubuski Kurator Oświaty
- Ośrodek Rozwoju Edukacji
- Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Patronat medialny nad akcją objęli:
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
- Biblioteki Szkolne Online
- Polska Sekcja IBBY
- serwis Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
W naszej szkole tego dnia czytało 352 uczniów. Było to dla nas ciekawe wydarzenie. Z pewnością przyłączymy się do akcji w przyszłym roku. Dziękujemy Organizatorom, że mogliśmy świętować Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tak doborowym towarzystwie.
Czytamy z Sercem
29 września przypada Światowy Dzień Serca i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. 29 września to data urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży. Głównym celem tej akcji jest promowanie wśród uczniów literatury i czytelnictwa. Z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”, w ramach której uczniowie klasy 7a, 7c, 5a, 4b i 4c mogli wysłuchać fragmentów książek opowiadających o sercu (jego symbolice, budowie, funkcjonowaniu, chorobach), a także odgrywali krótkie scenki przybliżające wyżej wymienioną tematykę, brali udział w dyskusji.
Słuchacze dowiedzieli się również, jak ważny jest zdrowy styl życia w profilaktyce chorób układu krwionośnego. W bibliotece szkolnej chętni uczniowie mogli zobaczyć ciekawą wystawę poświęconą sercu, obejrzeć jego model, a także posłuchać bicia tego organu za pomocą stetoskopu. Dla młodszych dzieci było to naprawdę niecodzienne doświadczenie.
Udział w tym przedsięwzięciu z pewnością przyniesie uczniom wiele korzyści, m.in. wiedzę dotyczącą serca, jego budowy i roli, wyrobi poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, rozwinie wrażliwość na cierpienie innych, konieczność niesienia pomocy osobom chorym, zwróci większą uwagę na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, aby zapobiegać chorobom serca.
Cieszymy się, że mogliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym – zdobywać i poszerzać wiedzę o układzie krwionośnym, jak również zachęcać do czytania.
Za przeprowadzenie akcji szkolnej odpowiedzialne były: p. Monika Narkiewicz i p. Marlena Godlewska.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zachęca do zapoznania się z interaktywną prezentacją, która zawiera m.in.: wyjaśnienie genezy inicjatywy, quiz online, warsztaty JAK POWSTAJE KSIĄŻKA oraz zapis szkolnego przedstawienia z 2 kwietnia 2019 r.- KSIĄŻKA NA ŁAWIE OSKARŻONYCH.
STRONY MIŁOŚCI WALENTYNKI W BIBLIOTECE
Biblioteka szkolna włączyła się w ogólnopolskie obchody walentynkowe, organizując na terenie szkoły kilka inicjatyw. Uczniom edukacji wczesnoszkolnej zaproponowano lekcje biblioteczne, które miały na celu pobudzenie do refleksji na temat bezinteresownej miłości. Podczas nich m.in. wyjaśniono etymologię słowa „walentynki” oraz odczytano opowiadanie „Miłość za nic” i baśń „Piękna i bestia”. Dla uczniów klas IV-VIII ogłoszono konkurs polegający na ułożeniu wiersza z tytułów przeczytanych książek, a także zachęcono ich do obejrzenia wirtualnej wystawy pt. „Jak okazywali miłość nasi dziadkowie?”
MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada w bibliotece szkolnej obchodzono Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Zorganizowano spotkanie, podczas którego podkreślono dydaktyczną wartość bajek oraz dokonano pasowania uczniów pierwszych klas na czytelników.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W 2008 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało święto bibliotek, które – pod nazwą: MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH obchodzone jest corocznie w październiku. Każdej edycji przyświeca inne przesłanie. Tegoroczny Miesiąc Bibliotek przebiegał pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”.
W korelacji z nim w naszej placówce:
- przygotowano wystawę cytatów o książkach,
- zorganizowano akcję „Biblioteka na kółkach”, którą skierowano do uczniów drugich oraz trzecich klas,
- ogłoszono konkurs fotograficzny „Sleeveface – z książką Ci do twarzy”.
Celem wszystkich przedsięwzięć była popularyzacja czytelnictwa.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W związku z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania – który przypada 29 września – w bibliotece szkolnej zorganizowano spotkanie z uczniami klas pierwszych. Dzieci wysłuchały bajki „Zaczarowany garnuszek”, którą zaprezentowano metodą 'kamishibai’. Uczniowie pozostałych klas otrzymali za pomocą Systemu Librus propozycje dwóch słuchowisk: „Opowiadania do chichotania” oraz „Skarby śniegu”.
Z CAŁEGO SERCA
Z okazji walentynek biblioteka szkolna przygotowała wystawę najpiękniejszych wyznań miłosnych w literaturze. Celem prezentacji było zachęcenie uczniów do czerpania inspiracji z literatury pięknej oraz zmotywowanie ich do zapoznania się z całością dzieła literackiego.
CZYTANIE NA DYWANIE
23.01.2020 r. w bibliotece szkolnej rozpoczął się cykl zajęć biblioterapeutycznych, których program opracowano w porozumieniu z psychologiem i pedagogiem szkolnym. Celem spotkań jest wykorzystanie terapeutycznej roli literatury i wspomaganie rozwoju społecznego dzieci poprzez wskazanie im wzorcowych postaw na przykładach bajkowych bohaterów.
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2019
W dn. 08.05.2019 r. – 15.05.2019 r. biblioteka szkolna uczestniczyła w corocznych obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W ramach tego wydarzenia zainicjowano różnorodne działania popularyzujące czytelnictwo: przygotowano wystawę „Książki zakazane” poświęconą publikacjom, które na przestrzeni wieków podlegały ocenzurowaniu; przeprowadzono zajęcia biblioteczne dla klas pierwszych, podczas których zaprezentowano bajkę w wersji polsko-angielskiej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai oraz zorganizowano konkurs „Plastyczna interpretacja wybranej baśni”, którego laureatami zostali Nikola Brudzyńska (1. miejsce), Zofia Jakubowska (2. miejsce), Gabriel Maćkiewicz (3. miejsce), Zuzanna Łączyńska (wyróżnienie) oraz Ksawery Kwasiborski (wyróżnienie).
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Dn. 02.04.2019 r – z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – zaprezentowano przedstawienie pt. Książka na ławie oskarżonych. Inicjatywę skierowano do uczniów klas I-IV. Jej celem była popularyzacja czytelnictwa oraz ukazanie książki jako alternatywy dla współczesnych przekazów medialnych.
Organizatorki przedsięwzięcia:
Kamilla Piątkowska
Anna Majcher
Izabela Chabowska
Dorota Domeradzka
Katarzyna Rajkowska
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W dniach 08.05.2018- 15.05.2018 z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w całej Polsce świętowano Tydzień Bibliotek. W związku z powyższym biblioteka szkolna opracowała program szkolnych obchodów Tygodnia Bibliotek. Zgodnie z nim:
8 maja zorganizowano wystawę promującą czytelnictwo: „Tego nie czytaj! – książki zakazane,
9 maja przeprowadzono warsztaty kamishibai dla klasy II b,
10 maja przygotowano kolorowanki i quizy na podstawie treści lektur szkolnych oraz wydzielono w pomieszczeniu biblioteki stanowiska, przy których uczniowie mogli korzystać z przygotowanych materiałów,
11 maja przeprowadzono zajęcia biblioterapeutyczne na podstawie bajki Koń i osioł dla klasy III b,
14 maja zorganizowano dla klas IV-VII zabawę detektywistyczną polegającą na odszukaniu „zagubionej” książki na podstawie podanych tropów. Dla zwycięzcy zagwarantowano nagrodę rzeczową,
15 maja przygotowano wystawę kończącą szkolne obchody Tygodnia Bibliotek: „Biblioteki cyfrowe – gdzie online można przeczytać lekturę niedostępną w bibliotece?”
Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo- logopedycznego „W świecie baśni Andersena”
Konkurs trwał od 09.04.2018 do 13.04.2018r
Celem konkursu było:
– rozwijanie systematyczności,
– kształtowanie spostrzegawczości i percepcji słuchowej,
– rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Każdego dnia tygodnia w pierwszej przerwie międzylekcyjnej, przez szkolny radiowęzeł, odczytywany był jeden fragment baśni H.Ch. Andersena. Zadaniem uczestników było rozpoznanie tytułów i zapisanie na karcie odpowiedzi, po czym ostatniego dnia złożenie ich w wyznaczonym miejscu. W konkursie wzięło udział 43 uczniów. Spośród tych, którzy prawidłowo wpisali wszystkie tytuły, zostali wylosowani zwycięzcy:
Magdalena Stasiak klasa IIa
Bartosz Smoliński klasa IVc
Gabriela Grabarczyk klasa IVc
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach.
Nagrody zostały zasponsorowane przez organizatorów.
Organizatorkami konkursu były:
Anna Majcher, Danuta Wysocka
Udział w Ogólnopolskim Konkursie Bibliotecznym Narysuj komiks o Złym Kocurku
W styczniu 2018 r. uczennice III klasy – pod opieką nauczyciela bibliotekarza – wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Bibliotecznym „Narysuj komiks o Złym Kocurku”, zorganizowanym przez Wydawnictwo „Mamania”.
Konkurs został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Kota. Jego przedmiotem było wykonanie pracy plastycznej w formie komiksu o tematyce związanej z przygodami Złego Kocurka, bohatera serii książek autorstwa Nicka Bruela. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski.
Za udział w przedsięwzięciu zostaliśmy wyróżnieni dyplomem. Organizatorzy zobowiązali się również do przekazania upominków dla dzieci oraz dla biblioteki.
Zakochaj się w książkach! – walentynki w bibliotece
Z okazji walentynek biblioteka szkolna przygotowała wystawę najpiękniejszych wyznań miłosnych w literaturze. Celem prezentacji było zachęcenie uczniów do czerpania inspiracji z literatury pięknej oraz zaciekawienie i zmotywowanie do zapoznania się z całością dzieła literackiego.
10.01.2018 r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny Sleeveface, czyli ubierz się w książkę. Sleeveface to zabawa polegająca na dopasowaniu zdjęć z okładek książek do różnych sytuacji, ludzi i miejsc. Prace konkursowe należało przesłać na adres e-mail biblioteki szkolnej do dn. 01.02.2018r. Konkurs miał zachęcić uczniów do obcowania z książką i pokazać różne formy kontaktu z nią – także pozaczytelnicze.
Wyniki konkursu:
I miejsce- Julia Dymek (klasa VII)
II miejsce – Oliwia Sworska (klasa VII)
III miejsce – Oliwia Pryczyńska (klasa III) .
Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorkę przedsięwzięcia.
UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI! AKCJA BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE
Od stycznia 2018 r. uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową.
Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to „uwalnianie książki”.
BOOKCROSSING:
- pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę,
- daje szansę na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup,
- inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.
Wiele osób posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju, lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają.
„Dzielenie się książką jest lepsze od jej posiadania”
„Listy do …M!” , czyli mikołajki w bibliotece
24.11.2017 r. została ogłoszona akcja promująca czytelnictwo – „Listy do … M!”. Do 06.12.2017 r. uczniowie naszej szkoły mogli pisać listy do św. Mikołaja, prosząc go o wymarzoną książkę. Wszystkie prośby zostały umieszczone w specjalnej skrzynce, z której 08.12.2017 r. – w obecności p. Feliksy Czaplińskiej oraz p. Bożeny Wójcik – wylosowano jedną z nich. Zwyciężczynią została Amelia Tomczak – uczennica klasy III. Święty Mikołaj obdarował ją książką Opowieści z Narnii.
Klub Przyjaciół Biblioteki
Od 20 września br. w naszej szkole istnieje Klub Przyjaciół Biblioteki. Aktualnie należy do niego 16 uczennic. Spotkania Klubu odbywają się w każdą środę od godz. 1400 do godz. 1500 . Uczestnictwo w Klubie umożliwia zapoznanie się z zasadami funkcjonowania biblioteki, wspólne czytanie ulubionej literatury oraz wykonywanie prac artystycznych. Ponadto – w przerwach międzylekcyjnych – uczestniczki spotkań mogą pełnić dobrowolne dyżury w bibliotece.
Spotkanie KPB. Warsztaty kamishibai
Spotkanie KPB. Warsztaty quillingowe
Ogólnopolska akcja Tysiąc powodów by czytać
W październiku br. biblioteka szkolna wzięła udział w ogólnopolskim konkursie internetowym zorganizowanym przez Empik – Tysiąc powodów by czytać. Założeniem akcji było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia obrazującego wydarzenie z wybranej książki, które mogłoby znaleźć się na jej okładce. Uczniowie naszej szkoły zainscenizowali wątek z lektury szkolnej Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa. Uzyskaliśmy ok. 190 głosów. Empik zobowiązał się do przekazania każdej bibliotece biorącej udział w konkursie upominku w postaci fotoksiążki.
Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Biblioteka szkolna wzięła udział w corocznych – październikowych – obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W ramach tej okoliczności przygotowano następujące wydarzenia:
I
Uroczyste powitanie uczniów klas pierwszych w szkolnej społeczności czytelniczej oraz wręczenie specjalnie przygotowanych dyplomów oraz zakładek do książek.
II
Konkurs czytelniczy dla klas I-III (Co wiesz o postaciach z bajek?) oraz dla klas IV-VII (Co wiesz o lekturze „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”?). Rozstrzygnięcie konkursów nastąpiło dn. 27.10.2017. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy oraz zakładki do książek, natomiast zwyciężczynie dodatkowo otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów – Annę Majcher, Andrzeja Aleksandrowicza, Feliksę Czaplińską.
Wyniki konkursu dla klas I-III:
I miejsce – Julia Reszczyńska
Wyróżnienia : Martyna Badurska, Michalina Badurska, Zuzanna Łączyńska
Wyniki Konkursu dla klas IV-VII:
I miejsce – Julia Dymek
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych
III
Wręczenie dyplomu uznania klasie IA, która osiągnęła najwyższe wyniki w czytelnictwie w październiku br.