SP BIELSK

Szkoła Promująca Zdrowie
Aktywna Tablica
Bezpieczeństwo w sieci

Mistrzowie kodowania
Zachowaj trzeźwy umysł
Lepsza Szkoła
Z galerii

>>> Regulamin biblioteki w czasie pandemii <<<

B I B L I O T E K A    S Z K O L N A 

  • Godziny pracy biblioteki: poniedziałek – piątek 800-1400

Z CAŁEGO SERCA

Z okazji walentynek biblioteka szkolna przygotowała wystawę najpiękniejszych wyznań miłosnych w literaturze. Celem prezentacji było zachęcenie uczniów do czerpania inspiracji z literatury pięknej oraz zmotywowanie ich do zapoznania się z całością dzieła literackiego.


CZYTANIE NA DYWANIE

23.01.2020 r. w bibliotece szkolnej rozpoczął się cykl zajęć biblioterapeutycznych, których program opracowano w porozumieniu z psychologiem i pedagogiem szkolnym. Celem spotkań jest wykorzystanie terapeutycznej roli literatury i wspomaganie rozwoju społecznego dzieci poprzez wskazanie im wzorcowych postaw na przykładach bajkowych bohaterów.


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2019

W dn. 08.05.2019 r. – 15.05.2019 r. biblioteka szkolna uczestniczyła w corocznych obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W ramach tego wydarzenia zainicjowano różnorodne działania popularyzujące czytelnictwo: przygotowano wystawę „Książki zakazane” poświęconą publikacjom, które na przestrzeni wieków podlegały ocenzurowaniu; przeprowadzono zajęcia biblioteczne dla klas pierwszych, podczas których zaprezentowano bajkę w wersji polsko-angielskiej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai oraz zorganizowano konkurs „Plastyczna interpretacja wybranej baśni”,  którego laureatami zostali Nikola Brudzyńska (1. miejsce), Zofia Jakubowska (2. miejsce), Gabriel Maćkiewicz (3. miejsce), Zuzanna Łączyńska (wyróżnienie) oraz Ksawery Kwasiborski (wyróżnienie).


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Dn. 02.04.2019 r – z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – zaprezentowano przedstawienie pt. Książka na ławie oskarżonych. Inicjatywę skierowano do uczniów klas I-IV. Jej celem była popularyzacja czytelnictwa oraz ukazanie książki jako alternatywy dla współczesnych przekazów medialnych.

Organizatorki przedsięwzięcia:
Kamilla Piątkowska
Anna Majcher
Izabela Chabowska
Dorota Domeradzka
Katarzyna Rajkowska


Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 08.05.2018- 15.05.2018 z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w całej Polsce świętowano Tydzień Bibliotek. W związku z powyższym biblioteka szkolna opracowała program szkolnych obchodów Tygodnia Bibliotek. Zgodnie z nim:

8 maja  zorganizowano wystawę promującą czytelnictwo: „Tego nie czytaj! – książki zakazane,

9 maja przeprowadzono warsztaty kamishibai dla klasy II b,

10 maja przygotowano kolorowanki i quizy na podstawie treści lektur szkolnych oraz wydzielono w pomieszczeniu biblioteki  stanowiska, przy których uczniowie mogli korzystać z przygotowanych materiałów,

11 maja przeprowadzono zajęcia biblioterapeutyczne na podstawie bajki Koń i osioł dla klasy III b,

14 maja zorganizowano dla klas IV-VII zabawę detektywistyczną polegającą na odszukaniu „zagubionej” książki na podstawie podanych tropów. Dla zwycięzcy zagwarantowano nagrodę rzeczową,

15 maja przygotowano wystawę kończącą szkolne obchody Tygodnia Bibliotek: „Biblioteki cyfrowe – gdzie online można przeczytać lekturę niedostępną w bibliotece?”

Lekturowe kolorowanie

Lekturowe kolorowanie

Teatrzyk kamishibai – warsztaty w kl. II B

Teatrzyk kamishibai – warsztaty w kl. II B

Teatrzyk kamishibai – warsztaty w kl. II B

Zabawa w książkowego detektywa

Zabawa w książkowego detektywa

Zabawa w książkowego detektywa – zwyciężczyni

Zajęcia biblioterapeutyczne w kl. III B

Zajęcia biblioterapeutyczne w kl. III B


Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo- logopedycznego „W świecie baśni Andersena”

Konkurs trwał od 09.04.2018 do 13.04.2018r
Celem konkursu było:
– rozwijanie systematyczności,
– kształtowanie spostrzegawczości i percepcji słuchowej,
– rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Każdego dnia tygodnia w pierwszej przerwie międzylekcyjnej, przez szkolny radiowęzeł, odczytywany był jeden fragment baśni H.Ch. Andersena. Zadaniem uczestników było rozpoznanie tytułów i zapisanie na karcie odpowiedzi, po czym ostatniego dnia złożenie ich w wyznaczonym miejscu. W konkursie wzięło udział 43 uczniów. Spośród tych, którzy prawidłowo wpisali wszystkie tytuły, zostali wylosowani zwycięzcy:
Magdalena Stasiak klasa IIa
Bartosz Smoliński klasa IVc
Gabriela Grabarczyk klasa IVc
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach.

Nagrody zostały zasponsorowane przez organizatorów.

Organizatorkami konkursu były:
Anna Majcher, Danuta Wysocka


Udział w Ogólnopolskim Konkursie Bibliotecznym Narysuj komiks o Złym Kocurku

W styczniu 2018 r. uczennice III klasy – pod opieką nauczyciela bibliotekarza – wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Bibliotecznym „Narysuj komiks o Złym Kocurku”, zorganizowanym przez Wydawnictwo „Mamania”.

Konkurs został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Kota. Jego przedmiotem było wykonanie pracy plastycznej  w formie komiksu o tematyce związanej z przygodami Złego Kocurka, bohatera serii książek autorstwa Nicka Bruela. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski.

Za udział w przedsięwzięciu zostaliśmy wyróżnieni dyplomem. Organizatorzy zobowiązali się również do przekazania upominków dla dzieci oraz dla biblioteki.

>> Dyplom Kocurowy <<<


Zakochaj się w książkach! – walentynki w bibliotece

Z okazji walentynek biblioteka szkolna przygotowała wystawę najpiękniejszych wyznań miłosnych w literaturze. Celem prezentacji było zachęcenie uczniów do czerpania inspiracji z literatury pięknej oraz zaciekawienie i zmotywowanie do zapoznania się z całością dzieła literackiego.


10.01.2018 r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny Sleeveface, czyli ubierz się w książkę.  Sleeveface to zabawa polegająca na dopasowaniu zdjęć  z okładek książek do różnych sytuacji, ludzi i miejsc. Prace konkursowe należało przesłać na adres e-mail biblioteki szkolnej do dn. 01.02.2018r. Konkurs miał zachęcić uczniów do obcowania z książką i pokazać  różne formy kontaktu z nią – także pozaczytelnicze.
Wyniki konkursu:
I miejsce-  Julia Dymek (klasa VII)
II miejsce – Oliwia Sworska (klasa VII)
III miejsce – Oliwia Pryczyńska (klasa III) .

Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorkę przedsięwzięcia.

I miejsce

 

II miejsce

 

Uczestniczki konkursu


UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI! AKCJA BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE

Od  stycznia 2018 r. uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową.  
Bookcrossing
to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to „uwalnianie książki”.


BOOKCROSSING
:

  • pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę,
  • daje szansę na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup,
  • inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Wiele osób posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju, lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają.

Dzielenie się książką jest lepsze od jej posiadania”

 <regulamin akcji>


 „Listy do …M!” , czyli mikołajki w bibliotece

24.11.2017 r. została ogłoszona akcja promująca czytelnictwo – „Listy do … M!”. Do 06.12.2017 r. uczniowie naszej szkoły mogli pisać listy do św. Mikołaja, prosząc go o wymarzoną książkę. Wszystkie prośby zostały umieszczone w specjalnej skrzynce, z której  08.12.2017 r.  – w obecności p. Feliksy Czaplińskiej oraz p. Bożeny Wójcik – wylosowano jedną z nich. Zwyciężczynią została Amelia Tomczak – uczennica klasy III. Święty Mikołaj obdarował ją książką Opowieści z Narnii.


Klub Przyjaciół Biblioteki

Od 20 września br. w naszej szkole istnieje Klub Przyjaciół Biblioteki. Aktualnie należy do niego 16 uczennic. Spotkania Klubu odbywają się w każdą środę od godz. 1400 do godz. 1500 . Uczestnictwo w Klubie umożliwia zapoznanie się z zasadami funkcjonowania biblioteki, wspólne czytanie ulubionej literatury oraz wykonywanie prac artystycznych. Ponadto – w przerwach międzylekcyjnych – uczestniczki spotkań mogą pełnić dobrowolne dyżury w bibliotece.

Spotkanie KPB. Warsztaty kamishibai

Spotkanie KPB. Warsztaty quillingowe


Ogólnopolska akcja Tysiąc powodów by czytać

W październiku br. biblioteka szkolna wzięła udział w ogólnopolskim konkursie internetowym zorganizowanym przez Empik – Tysiąc powodów by czytać. Założeniem akcji było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia obrazującego wydarzenie z wybranej książki, które mogłoby znaleźć się na jej okładce. Uczniowie naszej szkoły zainscenizowali wątek z lektury szkolnej Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa. Uzyskaliśmy ok. 190 głosów.   Empik zobowiązał się do przekazania każdej bibliotece biorącej udział w konkursie upominku w postaci fotoksiążki.


Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Biblioteka szkolna wzięła udział w corocznych – październikowych – obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W ramach tej okoliczności przygotowano następujące wydarzenia:

I

Uroczyste powitanie uczniów klas pierwszych w szkolnej społeczności czytelniczej oraz wręczenie specjalnie przygotowanych dyplomów oraz zakładek do książek.

II

Konkurs czytelniczy dla klas  I-III (Co wiesz o postaciach z bajek?) oraz dla klas IV-VII (Co wiesz o lekturzeKajko i Kokosz. Szkoła latania”?). Rozstrzygnięcie konkursów nastąpiło dn. 27.10.2017. Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy oraz zakładki do książek, natomiast zwyciężczynie dodatkowo otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów – Annę Majcher, Andrzeja Aleksandrowicza, Feliksę Czaplińską.

Wyniki konkursu dla klas I-III:
I miejsce – Julia Reszczyńska
Wyróżnienia : Martyna Badurska, Michalina Badurska, Zuzanna Łączyńska
Wyniki Konkursu dla klas IV-VII:
I miejsce – Julia Dymek

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.Rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych

III

Wręczenie dyplomu uznania klasie IA, która osiągnęła najwyższe wyniki w czytelnictwie w październiku br.

***

DOKUMENTY