1 kwietnia w bibliotece szkolnej można było wypożyczyć książkę w ciemno, tzn. biorąc pod uwagę jedynie jej wielkość, ponieważ wszystkie były zapakowane w papier gazetowy. Zainteresowanie uczniów było ogromne, prawie wszystkie przygotowane książki zostały wypożyczone. Dodatkową atrakcją była Wystawa Książek Niewidzialnych (dla tych osób, które mają poczucie humoru i traktują pewne sytuacje z przymrużeniem oka).
Książka w ciemno była pretekstem do tego, aby uczniowie dowiedzieli się również o święcie, które przypada 2 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dla uczniów zostały przygotowane: kolorowanki, komiks i zadania poświęcone Andersenowi, dzięki którym uczniowie mogli bliżej poznać autora. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Od tego czasu coroczne obchody organizuje inne państwo. Polska była organizatorem święta w 1977 roku, zaś przewodnie hasło tych obchodów brzmiało: „Książka moim oknem na świat”. Impreza odbywała się też w takich krajach jak: Belgia, Brazylia, Hiszpania, Indie, Japonia, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone.
W ramach święta, organizowane są dla dzieci i rodziców wydarzenia literackie, spotkania z autorami książek dla małych czytelników oraz warsztaty artystyczne.. W Polsce od 2001 roku działa Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która zachęca rodziców do czytania książek dzieciom.
W Dniu Dziecka została podpisana przez przedstawicieli organizatorów oraz gości specjalnych proklamacja programu „All of Europe Reads to Kids”. Program dąży do wymiany doświadczeń oraz integracji z osobami i instytucjami, które prowadzą działania zachęcające dzieci do czytania książek. A książki, zwłaszcza baśnie, czytane dzieciom od samego urodzenia znacząco wpływają na dalszy rozwój małych czytelników. Czytanie pobudza wyobraźnię, kształtuje procesy myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Książki przede wszystkim uwrażliwiają na piękno życia i sztuki. Pierwszy kontakt z książką jest ważnym krokiem w umacnianiu nawyku wspólnego czytania. Rodzic staje się przewodnikiem i opiekunem po kartach baśni i bajek, a dziecko przeżywa niezwykłe przygody, które na długo zapadają w pamięć małego czytelnika. Warto więc poświęcić codziennie przynajmniej 20 minut na wspólne czytanie z dzieckiem, bowiem książka może stać się jego najlepszym przyjacielem.
Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2022 roku jest Kanadyjska Sekcja IBBY.