Z wizytą w BUDOWLANCE
18 grudnia 2024r. uczniowie klas VIII i VII a odwiedzili Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku. Podczas wizyty mogliśmy zapoznać się z możliwościami jakie stwarza nauka w tej placówce. Pod okiem wychowanków Budowlanki odwiedziliśmy pracownie: systemów energetyki odnawialnej, geodezji, ochrony środowiska, izolacji przemysłowych, robót wykończeniowych, dekarstwa. Nad przebiegiem spotkania czuwał doradca zawodowy: p. Małgorzata Strzegowska, która z zaangażowaniem przedstawiała zalety technikum oraz szkoły branżowej.
Dziękujemy za profesjonalnie przeprowadzone spotkanie i miłą atmosferę:)
WYCIECZKA DO ZAKŁADU N&N NADRATOWSKI
29 listopada uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w wycieczce do zakładu N&N Nadratowski, firmy produkującej maszyny dla przemysłu spożywczego. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda praca w nowoczesnym przedsiębiorstwie, które od wielu lat działa na rynku krajowym i zagranicznym.
Podczas wizyty zwiedzili różne części zakładu, w tym hale produkcyjne oraz biura projektowe.
Wycieczka była ciekawą lekcją praktyczną, pozwalającą młodzieży spojrzeć na proces produkcji i pracę w przemyśle. Dla wielu uczniów była to pierwsza okazja do zobaczenia, jak wygląda codzienna działalność tak dużego zakładu.
Z WIZYTĄ W EKOMOMIKU
Zapoznanie z zawodami z zakresu ochrony środowiska
19 czerwca 2024r. uczniowie uczestniczyli w wyjściu do pobliskiej oczyszczalni ścieków w Bielsku. Zapoznaliśmy się z zawodami wykonywanymi w zakresie ochrony środowiska oraz zasadami działania oczyszczalni ścieków. Wysłuchali wszelkich informacji przekazanych przez pracownika zakładu.
A. Wojtunik, B. Żołnowska
Zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Młyn Wiedzy w Toruniu to prawdziwy raj dla miłośników nauki w każdym wieku. Znajdujące się tam interaktywne eksponaty zachęcają do eksperymentowania, zadawania pytań i rozwijania zainteresowań związanych z matematyką, fizyką, chemią i biologią. Dzieci i dorośli mogą w praktyce zobaczyć, jak działa świat wokół nich, ucząc się przez zabawę i doświadczenie.
To miejsce, które stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań i pasji ludzi w każdym wieku. Dzięki swojej interaktywnej naturze i różnorodnym ekspozycjom, Młyn Wiedzy staje się przestrzenią, gdzie nauka i zabawa splatają się w jedno, zachęcając odwiedzających do nieustannego odkrywania i poznawania.
Opiekunowie: J. Sieradzka, M. Popławska, T. Piechowski, A. Zdziarski
Zapoznanie z zawodem FRYZJERA.
W czerwcu 2024r. uczniowie zapoznani zostali z zawodem fryzjera w salonie Studio Fryzur. Właścicielka salonu p. Agata Chrobocińska szczegółowo opowiedziała o kulisach tego zawodu. Uświadomiła uczniom na czym polega jej praca, zapoznała z niezbędnymi akcesoriami fryzjerskimi oraz omówiła jak dotrzeć do tego zawodu.
B. Żołnowska
Zwiedzanie Muzeum Centrum Pieniądza NBP w Warszawie
Centrum Pieniądza NBP to nowoczesna placówka edukacyjna i ekspozycyjna, łącząca tradycyjne formy prezentacji zbiorów i interaktywne technologie wystawiennicze, a także oferująca rozbudowany program zajęć edukacyjnych. Zobaczyliśmy tu wszystko, co wiąże się z historią i rozwojem środków płatniczych. Mieliśmy okazje podnieść sztabę złota, odwiedzić bankowy skarbiec, zobaczyć stare monety i poznać najnowocześniejsze technologie płatnicze. Lekcja była okazją do uświadomienia sobie wartości pieniądza oraz jego hierarchii wartości w życiu człowieka.
Opiekunowie: B. Żołnowska, A. Olejniczak, J. Siemieniec
Wycieczka zawodoznawcza do zakładu PEK-MONT
W czerwcu 2024r. w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczestniczyliśmy w wycieczce zawodoznawczej do zakładu pracy PEK-MONT. Celem wyjścia było zapoznanie z procesem produkcyjnym naszej lokalnej firmy oraz kształtowanie wśród młodzieży świadomości dotyczącej planowania własnej kariery. Firma obecnie jest jedną z wiodących w dziedzinie obsługi przemysłu przetwórczego. Historia założenia firmy i sukcesy na arenie międzynarodowej pokazały uczniom, że sukces zawodowy może być w zasięgu każdego z nich, wystarczy odpowiednio poprowadzić własną karierę, połączyć pracę z pasją, dodać pracowitość, cierpliwość, wytrwałość, umiejętność słuchania i pozytywne nastawienie.
Każda klasa została oprowadzona po zakładzie indywidualnie przez pana Łukasza Szczawińskiego, który zapoznał uczniów ze specyfiką produkcji maszyn i urządzeń do przemysłu spożywczego oraz oczyszczalni ścieków. Przed wejściem na teren PEK-MONT-u zostaliśmy wyposażenie w środki ochrony indywidualnej: kamizelki, okulary, kaski. W pierwszej kolejności poznaliśmy pracę biura projektowego. Następnie udaliśmy się na halę produkcyjną i obserwowaliśmy działania na różnych stanowiskach. Zaczęliśmy od etapu dostawy materiału, następnie laserowe wycinanie metalu, szlifowanie, gratowanie, gięcie materiału na prasie lub spawanie, obróbkę skrawaniem, w końcowym etapie kontrolę jakości i przygotowanie materiału do transportu i wysyłki. Poznaliśmy środowisko pracy i obserwowaliśmy wytwory specjalistycznych maszyn wykorzystywanych w procesie produkcyjnym: robota spawalniczego, ramię kontrolno- pomiarowe, frezarki, tokarki, prasy. Pan Łukasz wyczerpująco opowiadał o każdym etapie procesu produkcyjnego, odpowiadał na pytania i starał się zarazić uczniów swoją pasją do zawodów technicznych. Dla naszej młodzieży było to niewątpliwie nowe, ciekawe doświadczenie. Nauka poprzez możliwość zobaczenia wszystkiego na własne oczy to jeden z najlepszych sposobów na poznanie swoich możliwości i odkrycie drzemiących w nas talentów.
Składamy serdeczne podziękowania właścicielowi i pracownikom firmy PEK-MONT za umożliwienie poznania zakładu, poświęcony czas i miłą atmosferę.
A. Wojtunik, B. Żołnowska
Spotkanie z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
22 maja 2024 roku uczniowie klas pierwszych a i b odbyli przeszkolenie z pomocy medycznej na płockim lotnisku. Wicemistrz Polski Podniebnych Ratowników, były mieszkaniec Bielska, Pan Mariusz Fabirkiewicz szczegółowo omówił budowę helikoptera ratowniczego. Wyjawił wiele ciekawostek związanych z jego zawodem. Dzieci ubrane w profesjonalne słuchawki siedząc na miejscu pilota pozowały do zdjęć.
Ważny zawód – LISTONOSZ
W marcu 2024r. uczniowie odwiedzili Urząd Pocztowy w Bielsku. Celem wyjścia było zapoznanie z instytucją poczty oraz pracą listonosza. Dzieci poznały zadania jakie spełnia ten urząd a także dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Poznały logo poczty polskiej oraz drogę listu lub przesyłki zanim dotrze do adresata. Wizyta na poczcie stała się okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.
M. Narkiewicz
Zapoznanie z zawodem BIBLIOTEKARZA
W październiku 2023r. uczniowie klas 8 uczestniczyli w wycieczce do Książnicy Płockiej – gdzie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega zawód bibliotekarza, jakie ma obowiązki oraz jakie są zalety wykonywania pracy. Zostali zapoznani z regulaminem biblioteki oraz regulaminem wypożyczania w systemie elektronicznym.
A. Olejniczak, B. Żołnowska
Zajęcia praktyczne na strzelnicy
Wycieczka zawodoznawcza do gabinetu Weterynaryjnego „Mazovet” w Bielsku.
1o października 2022 roku dzięki uprzejmości właścicieli p. Agnieszki i Pawła Kosno uczniowie klasy 7b zostali zapoznani ze specyfiką pracy weterynarza. Mogli posłuchać o jej trudach i dokładnie obejrzeć miejsce pracy i niezbędne sprzęty w leczeniu czworonogich przyjaciół. Mieliśmy okazję zobaczyć gabinet pielęgnacji zwierząt, a także dowiedzieć się, czym zajmuje się groomer.
Pani doktor Agnieszka Kosno w zajmujący sposób opowiedziała o najciekawszych i najtrudniejszych przypadkach swoich pacjentów. Opisała drogę, którą przeszła, by móc wykonywać swój wymarzony zawód.
Opiekun: p. B. Żołnowska
ZAWÓD BANKIER
26.10.2022r. w ramach innowacji pedagogicznej „Matematyka w życiu codziennym” uczniowie klasy 6a odwiedzili siedzibę Banku Spółdzielczego „Mazowsze” w Bielsku.
Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Banku- p. Renacie Kowalskiej oraz p. Małgorzacie Szumskiej mogliśmy uczestniczyć w pracy pracowników banku, zapoznać się z ich obowiązkami i poznać produkty, jakie bank oferuje.
Uczniowie poznali stanowisko kasjera, mogli obserwować działanie maszyn do liczenia pieniędzy (zarówno banknotów, jak i bilonu),wpłaty i wypłaty gotówki – elektroniczne i papierowe, trzymać w swoich dłoniach 100000zł.
Następnie zapoznali się z obowiązkami pracownika zajmującego się kredytami. Pani M. Szumska opowiedziała uczniom o procesie składania wniosków, stopach procentowych i zdolności kredytowej klienta, pokazała przykładowe dokumenty, jakie kredytobiorca musi wypełnić.Wizyta w banku była przykładem zastosowania matematyki w życiu codziennym i wprowadzeniem do działu „Procenty”, które uczniowie będą przerabiać na lekcjach.
Opiekunowie: p. J. Siemieniec, p. A. Olejniczak
ZAWÓD KOLEJARZ
28 września 2022r. uczniowie klas 4a i 4b odwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Po zwiedzaniu eksponatów w muzeum i usłyszeniu ciekawych historii związanych z koleją od przewodnika przejechaliśmy zabytkową kolejką wąskotorową do Wilcz Tułowskich na spacer po Puszczy Kampinoskiej . Na zakończenie naszego pobytu uczestniczyliśmy w pikniku nad rzeką Łasicą, gdzie piekliśmy kiełbaski i świetnie się bawiliśmy.
Opiekunowie: p. M. Woźniak, p. I. Przybylska
Wycieczka do radia
ZAWÓD – KRAWIEC
Dzięki życzliwości pani Anety Szypszak mieliśmy okazję zobaczyć pracownię krawiecką. Uczniowie klasy IIC zapoznali się z zawodem Krawcowej, poznały wyposażenie pracowni krawieckiej: maszyny, urządzenia, materiały. Miały okazję samodzielnie dokonać pomiaru krawieckiego na swoich kolegach i koleżankach. Pani krawcowa przygotowała dla dziewczynek niespodziankę: kolorowe guziki, koraliki, tasiemki z których młode dziewczęta miały okazję zaprojektować biżuterię.
Dziękujemy za życzliwość, cierpliwość, wielkie serce – podczas naszych odwiedzin.
Opiekunowie: A.Wojtunik, J.Joniak, B. Żołnowska
ZAWÓD – ARCHEOLOG
W listopadzie w czasie wycieczki szkolnej do Warszawy klasy V i VI będąc w Muzeum Geologicznym miały okazje zapoznać się z zawodem archeologa .
Organizatorzy: A. Wojtunik, A. Sieradzka
ZAWÓD – STRAŻAK
Uczniowie klasy IA i IC odwiedzili Straż Pożarną w Bielsku. Podczas spotkania z czynnymi członkami straży, dzieci miały okazję pogłębić swoją wiedzę na temat trudu pracy strażaka oraz rodzaju pomocy, która jest udzielana ludziom w różnych sytuacjach. Dużą atrakcją było oglądanie stroju i sprzętu strażackiego.
Opiekunowie:
R. Dymek
K. Piątkowska
Wycieczka do Zakładu Ergis-Recykilng
11 czerwca 2019 roku uczniowie klasy VIIB, VIIIA, VIIIB odwiedzili Zakład Ergis-Recykling. Zakład ten posiada nowoczesną linię do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych- opakowania butelki PET.
Podczas tych odwiedzin uczniowie zostali zapoznani z tematem recyklingu oglądając prezentacje multimedialną oraz zostały oprowadzane po całym terenie zakładu. Zaprezentowano naszym uczniom w sposób jak najbardziej prosty i zrozumiały cykl życia butelki PET w zakładzie, od momentu wjazdu na wagę do końcowego efektu czyli odzyskanego surowca wtórnego.
Zakład jest środkowoeuropejskim lider em w produkcji opakowań przemysłowych oraz folii do pakowania żywności i farmaceutyków oraz folii hydroizolacyjnych z PVC.
Opiekunowie: A. Olejniczak, J. Joniak, D. Domeradzka, K. Rajkowska, D. Gagat, B. Żołnowska
źródło:plock.eu.pl
Wycieczka do Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku
Uczniowie klas VIIA, VIIIA i VIIIB 11 czerwca 2019r.zwiedzili Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. Uczestnicy wycieczki mieli okazję do obejrzenia z bliska imponujących instalacji oraz zdobycia wiedzy na temat procesów produkcyjnych. Naszym przewodnikiem był pracownik PKN ORLEN, doskonale znający Firmę i procesy, który chętnie odpowiadał na wszystkie pytania i wątpliwości.
Uczniowie mieli możliwość poznania nowoczesnej korporacji również pod kątem ewentualnych miejsc pracy dostępnych dla przyszłych pracowników. Możliwość uczestniczenia w wycieczkach jest niepowtarzalną okazją do poszerzenia specjalistycznej wiedzy nt. produkcji rafineryjnej i petrochemicznej, instalacji działających na terenie Zakładu, ochrony środowiska, bezpieczeństwa czy samej działalności Koncernu.
Opiekunowie: A. Olejniczak, J. Joniak, D. Domeradzka, K. Rajkowska, D. Gagat, B. Żołnowska
Wycieczka do Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Bielsku.
Uczniowie klas VIIA, VIIIA i VIIIB 11 czerwca 2019 r. brali udział w wycieczce do Oczyszczalni Ścieków w Bielsku. Celem zwiedzania było poznanie procesu oczyszczania ścieków oraz zwrócenie uwagi na konieczność oczyszczania wody.
Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje oczyszczalnia, poznali poszczególne etapy oczyszczania wody poprzez filtrowanie, obejrzały sterownie, w której mieszczą się komputery sterujące oczyszczalnie. W czasie zwiedzania mogli także obserwować praktyczne wykorzystanie procesów rozdzielania mieszanin np.: proces sedymentacji oraz możliwości wykorzystania mikroorganizmów w procesie oczyszczania ścieków.
Po wyjściu na zewnątrz mieliśmy możliwość zobaczenia jak wygląda woda, którą z oczyszczalni wypuszcza się do rzeki. Jest naprawdę czysta. Zajęcia w oczyszczalni poszerzyły wiedzę uczniów oraz zwiększyły świadomość ekologiczną.
Mamy nadzieję, że dzięki tej wycieczce nasi uczniowie w łatwiejszy sposób przyswoili wiedzę na temat oczyszczania ścieków, niż gdyby miały poznać ten proces jedynie z książek.
Opiekunowie: A. Olejniczak, J. Joniak, D. Domeradzka, K. Rajkowska, D. Gagat, B. Żołnowska
Zajęcia zawodoznawcze „Fach, że ach”
Uczniowie klasy IA i IC odbyli wspólna wycieczkę do Biblioteki dla Dzieci „Chotomek” w Płocku na zajęcia edukacyjne pt. „ Fach, że ach”. Podczas spotkania z pracownikiem biblioteki, dzieci w formie zabawy poznawały różne zawody. Byłą to doskonała okazja do poszerzenia ich wiedzy na temat pracy ludzi różnych profesji.
Opiekunowie:
R. Dymek
K. Piątkowska
„Jak wygląda praca cukiernika?”
Uczniowie klasy IIB 6 marca 2019r odwiedzili Zakład Produkcji Cukierków „PROMYK” w Bielsku.
Organizator: p. Aneta Skomórska
WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK
W dniach 28 – 29 listopada 2018 r. uczniowie klas: IV a b c, V b c oraz VII b Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Fabryce Pomysłóww Ciechanowie. Zobaczyli proces powstawania oraz srebrzenia bombki. Na początku jeden z pracowników z długich rozgrzanych do czerwoności kawałków szkła, formował kształty bombek. Pan wydmuchiwał kształty z niespotykaną lekkością, przez co cały proces wydawał się uczniom prosty. Niestety – to wrażenie było całkowicie złudne, ponieważ osoby wykonujące te czynności mają po prostu dużą wprawę.Kolejnym etapem, w którym uczestniczyli uczniowie było srebrzenie i lakierowanie.Na zakończenie uczniowie wysłuchali opowieści o tradycji świątecznej oraz samodzielnie wykonali zdobienia na otrzymanej bombce, którą zabrali do domu.
Organizator wycieczki:
Alicja Wojtunik