SP BIELSK

Fundusz Grantowy dla Płocka

PLOT

Szkoła Promująca Zdrowie
Aktywna Tablica
Bezpieczeństwo w sieci

Mistrzowie kodowania
Zachowaj trzeźwy umysł
Lepsza Szkoła
Z galerii

zhpGromada zuchowa Muchomorki z Bielska brała udział w złazie harcerzy i harcerek z okazji międzynarodowego święta skautów i harcerzy – Dnia Myśli Braterskiej – w miejscowości Nowe Miszewo, 20 lutego 2016 r.

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.”
Robert Baden – Powell

Dzień Myśli Braterskiej to wyjątkowe święto dla wszystkich skautów na całym świecie. Corocznie – 22 lutego – jest obchodzone święto jedności i braterstwa wszystkich organizacji harcerskich. Ta data nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia urodził się założyciel skautingu na świecie – Robert Baden – Powell oraz naczelna skautka świata, jego żona – Olave Baden – Powell. DMB uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. Co więcej, w tym roku przypada 90- ta rocznica ustanowienia tego święta.

Do miejscowości Nowe Miszewo dotarliśmy w sobotę (20 lutego), około godziny 9.00. Nasz patrol został wypuszczony na trasę o godzinie 11. Przed nami czekało 5 zadań. Na szczęście trasa była dobrze oznaczona zielonymi wstążkami oraz strzałkami. Zuchy z Bielska bez problemu znalazły drogę i po krótkim czasie przystąpiliśmy do wykonywania pierwszego zadania. Nie okazało się trudne. Trzeba było ułożyć z rozsypanek ilustracje zwierząt, które żyją w polskich lasach. Drugie zadanie dotyczyło dźwięków wydawanych przez leśne ptaki. Sowę trudno było rozpoznać, ale dzięcioł był łatwy. W kolejnych zadaniach szukaliśmy owoców w lesie. Udało się znaleźć dziesięć owoców, w tym kilka bananów, zagrzebanych w ściółce leśnej. Doskonały wzrok Muchomorków i duża spostrzegawczość pozwoliła wykonać to zadanie przed upływem wyznaczonych 4 minut. Wszystkie zadania wykonaliśmy szybko i sprawnie. Za każde dostaliśmy kolorowy obrazek, potwierdzający ich wykonanie.

Po powrocie z trasy zjedliśmy tradycyjny harcerski posiłek w postaci zupy grochowej z kiełbaską. Po dłuższym odpoczynku, wzięliśmy udział w zajęciach, a właściwie w eksperymentach chemiczno – fizycznych, przygotowanych dla najmłodszych. Mąka, mleko, barwniki, balony i kolorowa włóczka to świetny materiał to eksperymentowania i tworzenia. Także malowanie palcami (a potem całymi dłońmi), okazało się świetną zabawą. Niektórzy z nas mieli zielone ręce i kolorowe buzie.

Wieczorem, około godziny 19, wszyscy zebraliśmy się na boisku szkolnym, aby podziwiać niezwykły pokaz z użyciem ognia. Harcerze machający zapalonymi pochodniami wykazali się zręcznością i niesamowitą odwagą, a pokaz był ekscytujący.

Godzinę później wszyscy uczestnicy złazu zebrali się na sali gimnastycznej, a świeczkowisko z okazji DMB rozpoczęło się. Przedstawiciele drużyn zapalili świeczki ustawione w środku okręgu, harcerze opowiadali o historii skautingu, jego założycielu i ideach, które towarzyszą wszystkim harcerzom. Śpiewaliśmy harcerskie piosenki, słuchaliśmy gry na gitarach i mogliśmy poczuć więź, która łączyła nas wszystkich. Blask świec, gawęda drużynowych i życzenia od druha komendanta oraz przybyłych gości zjednoczyły gromady zuchowe, drużyny harcerskie i starszoharcerskie w czasie tego święta przyjaźni.

***

DOKUMENTY