SP BIELSK

Fundusz Grantowy dla Płocka

PLOT

Szkoła Promująca Zdrowie
Aktywna Tablica
Bezpieczeństwo w sieci

Mistrzowie kodowania
Zachowaj trzeźwy umysł
Lepsza Szkoła
Z galerii

              W naszej szkole również przyłączyliśmy się do świętowania. Z tej okazji uczniowie klas 4 i 5 przepisywali ręcznie utwory Władysława Broniewskiego i polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Juliusza Słowackiego. Wystawę prac i gazetkę okolicznościową można było obejrzeć w bibliotece. Uczniowie mogli również zobaczyć piękny zestaw do kaligrafii i spróbować swoich sił, pisząc atramentem piórem ze stalówką.  Okazało się, że to wymaga sporo uwagi, wysiłku i wcale nie jest takie łatwe. Było to dla wielu  nowym doświadczeniem, a także dobra zabawą.

Czym jest pismo odręczne?

Zgodnie z definicją pismo odręczne jest pismem sporządzonym przy pomocy odpowiednich piśmienniczych przyrządów. Do nich należą między innymi długopis, wieczne pióro oraz ołówek. Pismo potrafi oddać nie tylko nasze myśli przelewane na papier, ale i nastrój jakiemu poddała się pisząca osoba, a nawet sytuację jaka dotknęła piszącego. Dlatego też z pisma odręcznego odczytać można bardzo unikalne, wręcz osobiste informacje, które posłużyć mogą zdiagnozowaniu nawet choroby.

Dzień Pisma Odręcznego

Dzień Pisma Odręcznego jest świętem, które ustanowione zostało w celu zwrócenia uwagi na rolę odręcznego pisma w naszym życiu oraz na jego znaczenie. Wprowadzone zostało przez Writng Instrument Manufactures Association w skrócie WIMA. Jako dzień do świętowania wybrano 23 stycznia, który nie jest w żadnym wypadku przypadkowy! To dzień urodzin jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, Johna Hancocka, który słynął ze swojego zamaszystego, dużego i pięknego podpisu. Stał się on inspiracją dla wielu osób uczących się kaligrafii, a także wzorem sprawności piśmienniczej do jakiego warto dążyć.

Dlaczego warto pisać ręcznie?

Otóż, takie pisanie:

  • wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego
  • sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia
  • stymuluje aktywność mózgu i pomaga w rozwoju połączeń synaptycznych
  • uczy samokontroli i dyscypliny
  • wspomaga i ćwiczy pamięć

Pisząc ręcznie, zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. A to pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia, ponadto pisząc ręcznie, robimy mało błędów gramatycznych i stylistycznych i wyrabiamy sobie ładny charakter pisma.

***

DOKUMENTY
Archiwa